مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

امپراطوری عثمانی در کشور ترکیه حکومتی معادل امپراطوری صفویه در ایران بوده است که تقریباً مدتی هم هم‌زمان بوده‌اند امپراطوری عثمانی ۶۰۰ سال بر این سرزمین و سرزمین‌های بسیاری در اروپا و خاورمیانه حکمراوایی کرد. محمد عثمان بنیان‌گذار این امپراطوری سنی مذهب بود و به دین خود بسیار اعتقاد داشت او پس از استقرار دین رسمی کشورش را اسلام معرفی نمود.

اگر چه اسلام قبل از حکومت عثمانی در بین مردم ترکیه انتشار یافته بود ولی عثمانی‌ها سعی کردند اسلام را درتمام ارکان حکومت خود پیاده نمایند. مساجد به عنوان بارزترین نمادهای دین اسلام از مهمترین میراث دوره عثمانی است و تعداد زیادی مسجد که بسیاری از آنها در نوع خود شاهکار محسوب می‌شوند میراث گرانبهای این امپراطوری نه برای مردم ترکیه که برای مردم جهان است.

استانبول سوگولی شهرهای عثمانی، مدت‌های طولانی پایتخت حکومت عثمانی بوده و این مسئله سبب شده است شاهان و بزرگان این سلسله تمام قدرت و ثروت خود را در این شهر به نمایش بگذارند. اینکه رسم ساخت مسجد در ابتدا برای ترویج دین اسلام بود و بعدها به‌صورت یک سنت سلطنتی تبدل شد سبب شده است این شهر به‌تنهایی بیشترین بر آمار مساجد را در بین شهرهای اسلام داشته باشد و اینک دولت ترکیه با بهره‌برداری از این ثروت و با بهسازی زیرساخت‌های خود سبب جذب هزاران توریست به این شهر رؤیایی شده است.

مساجد استانبول به خاطر زیبایی و ساخت و تزیینات ویژه‌ای که دارند بیشتر به کاخ شباهت دارند و این سبب شده است مساجد شهر استانبول به‌عنوان یکی از اهداف گردشگری برای توریست‌ها محسوب شود.

استانبول در حال حاضر یکی از قطب‌های گردشگری در جهان است. این شهر آسیایی – اروپایی که به جرات می‌توان آن را خاتون شهرهای جهان نام نهاد یکه‌تازی است که هرکسی آرزوی دیدار این شهر بزرگ را دارد. مسجد سوکلو محمت پاشا (Sokollu Mehmet Pasha Mosque) نیز یکی از نمونه‌های بارز هنر اسلامی است که در شهر استانبول در منطقه فاتیح جلوه گر است. این مسجد فاخر که در دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است می‌تواند یکی از اماکنی باشد که شما در تور استانبول به آنجا بروید وجود چند تکه از سنگ سیاه کعبه که در تزیینات این مسجد به کار رفته است قداستی خاص به این مسجد داده است. مسجد سوکولو محمت پاشا استانبول را شاید بتوان یکی از مساجد بسیار زیبا در بافت تاریخی و آسیایی شهر استانبول بر شمرد. در سفر استانبول به قدری دیدنی‌ها و شگفتی‌ها فراوان هستند که بدون داشتن اطلاعات پیش‌زمینه شما حتماً غافلگیر خواهید شد ما سعی می‌کنیم با ارائه اطلاعات مناسب در مورد مسجد سوکولو محمت پاشا استانبول، تور استانبول را برای شما به سفری جذاب‌تر تبدیل نماییم.

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

تاریخچه مسجد سوکولو محمت پاشا (Sokollu Mehmet Pasha Mosque)

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول در سال ۱۵۷۱ ساخته شده است در زمانیکه سلطان سلیم دوم پادشاه بود. سوکلو محمت پاشا وزیر اعظم حکومت بود و همسرش اسمهان دختر سلطان و بر طبق سنت خانواده سلطنتی او نیز تصمیم به ساخت مسجدی برای همسرش گرفت اما درنهایت نام خود او بر مسجد نهاده شد. ساخت مسجد سوکلو محمت پاشا در یک سال به طول انجامید و در سال ۱۵۷۲ به اتمام رسیده است معمار اشیای سنتی و یادگاری  معمار معروف عثمانی، سینان می‌باشد. این مسجد نیز در طول تاریخ خود بارها دچار حادثه و آسیب شده است که مورد بازسازی و تعمیر قرارگرفته است درنهایت این مسجد جهت بازدید عمومی با مرمت کامل در سال ۱۹۴۱ بازگشایی گردیده است. در مسجد سوکلو محمت پاشا نیز علاوه بر اجازه برای بازدید عمومی در اوقات نماز فقط جهت انجام نماز باز است.

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

معماری مسجد سوکلو محمت پاشا (Sokollu Mehmet Pasha Mosque)

معمار این بنای خاص و زیبا معمار سینان است که معروف به داوینچی عثمانی است. او این شاهکار هنری را در طول یک سال بنا نهاد. مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول به سبک معماری عثمانی ساخته‌شده است، عناصر این سبک معماری عبارت‌اند از گنبد (قبه) مرکزی و گنبدهای کوچک پیرامونی و دو عدد گلدسته که دارای بالکن یا شرفه برای قرار گرفتن مؤذن است. مسجد سوکلو محمت پاشا به شکل مستطیل است که در شبستان اصلی در قسمت مرکزی قرار گرفته و در پشت و جلو دارای دو حیاط است در حیاط جلویی مسجد در یک از اتاقک‌های کوچک مقبره وزیر اعظم محمت پاشا قرار گرفته است. متریال اصلی مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول از سنگ مرمر سفید رنگ است. در زیر گنبد اصلی تعداد زیادی پنجره مشبک نصب شده است که از طرف داخل مسجد با شیشه‌های رنگی سبب ایجاد طرحی جذاب شده‌اند. داخل اشیای سنتی و یادگاری  دیوارها از سنگ مرمر پوشیده شده است و کاشی‌هایی به رنگ آب لاجوری که در روی آنها اسامی مقدسه خطاطی شده است نصب گردیده است این کاشی‌ها در بالای پنجره‌های حیاط نیز دیده می‌شود. گنبد اصلی بر روی چند ستون بزرگ استوار است. داخل مسجد سوکلو محمت پاشا محراب بسیار زیبا مزین به کاشی و از جنس سنگ مرمر وجود دارد که اطراف آن باکاشی تزییین شده است این محراب یکی از زیباترین محراب‌های مساجد استانبول است.

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

در سمت راست محراب، منبر خطیب مسجد سوکلو محمت پاشا نیز که از جنس سنگ مرمر می‌باشد قرار دارد. روشنایی اشیای سنتی و یادگاری  از طریق چلچراغ مدل عثمانی تأمین می‌شود. فرش‌های کف مسجد سوکلو محمت پاشا به رنگ آبی است که با کاشی‌های لاجوردی یک هارمونی زیبا ایجاد نموده است.

در مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول چهار قطعه از سنگ سیاه کعبه در چهار قسمت مسجد درون قاب‌های طلا نصب شده‌اند. که این سنگ‌ها سبب جذابی و قداست این مسجد برای مسلمانان شده است. در حیاط مسجد یک سقاخانه با گنبدی مشابه گنبد اصلی وجود دارد لازم به ذکر است پوشش گنبدها از جنس فلزی است.

در اطرف مسجد سوکلو محمت پاشا تعدادی مغازه و حجره که متعلق به خود مسجد بود قرار داشت که ازمحل اجاره انها هزینه‌های مسجد تأمین می‌شد مه در حال حاضر غیر فعال است. در تور استانبول می‌توانید با بازدید از این مسجد یکی از شاهکارهای معماری عثمانی را در محله فاتیح مشاهده نمایید.

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

بازدید از مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول

بازدید از  مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول در محله تاریخی فاتیح که یکی از سه محله اصیل شهر استانبول است واقع شده است. در صورتیکه به تور استانبول می‌روید و می‌خواهید از این مسجد زیبای تاریخی بازدید کنید می‌توانید به اماکن مهم و زیبای تاریخی و دیدنی شهر استانبول که در محله فاتیح قرار دارند نیز بازدید نمده و گردش پربارتری داشته باشید تعدای از این اماکن عبارتند از:

 • حمام قلیچ علی پاشا
 • مسجد ایا صوفیه کوچک
 • بازار بزرگ استانبول
 • مسجد اتیک علی پاشا
 • مسجد جامع لاله لی
 • مسجد جامع شاهزاده
 • مسجد زیبای سلطان احمد
 • مسجد فیروز آقا
 • کاخ توپ قاپی
 • مسجد سلیمانبه
 • نماد ابلیسک مصری
 •  میدان سطان احمد
 • موزه هنرهای اسلامی
 • مسجد نور عثمانیه
 • عمارت بایزید
 • و دهها مکان زیبای دیگر.

منطقه فاتیح به عنوان اولین منطقه سکونت در شهر استانبول و این که قرنها مقر حکومتی در این منطقه بوده است دارای تعداد کثیری آثار دیدنی است. بازار بزرگ استانبول سبب استقرار تعداد زیادی کافه و قهو خانه‌های سنتی و مغازه‌هایی شده است که دیدن آنها بسیار هیجان انگیز باشد شما می‌توانید در این قهوه‌ها خانه‌ها با نوشیدن چای تمدید قوا کرده و از دست فروشان  در اطراف مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول اشیای سنتی و یادگاری  خرید کنید.

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

دسترسی به مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول

برای رسیدن به مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا و تاکسی و یا اتوبوس‌های عمومی شهری استفاده کنید. از طریق بزرگراه کندی به سمت خیابان غدیرگا لیمانی حرکت کنید. در شمال مسجد خیابان دیوان واقع شده و ایستگاه تراموا سیمبرلیتاس نزدیک‌ترین ایستگاه به مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول است.

آدرس مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول

استانبولمنطقه فاتیح – خیابان دیوان – شماره ۳۴۱۲۲

تلفن مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول

۹۰۲۱۲۵۲۴۶۴۱۰

مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول یادگاری از وزیر عثمانی

تور استانبول یک سفر خاطره انگیز، خاص و جذاب خواهد بود اگر بتوانید این شهر رؤیایی خاورمیانه را بهتر بشناسید و با برنامه و شناخت قبلی به آن سفر کنید وجود هزاران عنصر تاریخی و طبیعی وسنتی از فرهنگ مردم استانبول که بسیار دیدنی است شما را با دنیای پیچیده‌ای مواجه خواهد نمود. ما سعی کردیم به صورت مختصر اطلاعاتی در مورد مسجد سوکلو محمت پاشا استانبول را برای شما عزیزان ارائه دهیم و آرزو داریم که از سفر به کشور ترکیه و تور استانبول نهایت لذت را برده باشید و خاطراتی طلایی و به یاد ماندنی را در کنار دوستان و عزیزانتان رقم بزنید. نظرات و تجربیات خود را در صورتی که تمایل دارید با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر مسافران و کاربران نیز بتوانند از نظرات ارزشمند شما بهره مند گردند.