مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

مساجد اغلب مهمترین بناهای معماری پس از اسلام در سرزمین‌های مسلمان می‌باشند. اولین مسجدی که توسط مسلمانان پس از هجرت پیامبر اکرم به مدینه ساخته شد مسجدی بود که با شاخ و برگ درخت خرما و در اوج سادگی ساخته شد و مسجدالنبی نام گرفت. پس از گسترش اسلام به سرزمین‌های دیگر و پیوستن معماران و مهندسان و دانشمندان سرزمین‌های تازه مسلمان شده به جرگه اسلام سبب زایش معماری جدیدی در سطح جهان‌ شد که البته تابعی از اقلیم و فرهنگ آن منطقه با بن‌مایه اسلامی بود.

شهر استانبول که خود زادگاه بسیاری از هنرها و علوم بود پس از فتح مسلمانان به‌عنوان مهد مسجد سازی دنیا مطرح‌شده و با گذر زمان هنر معماری اسلامی در این سرزمین که از معماری کشورهای دیگر مانند کشور مصر و ایران و هند نیز تأثیر پذیرفته بود معماری عثمانی زاده شد. در این معماری مساجد دارای عناصر خاصی بودند و در ساخت آن‌ها از روند مشخصی پیروی می‌شد.

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

مهم‌ترین عنصر در مساجد گنبد، مناره و شبستان است. اما در برخی از مساجد از این روند گاها تبعیت نشده است و نوعی ساختار شکنی اتفاق افتاده است. مساجد بر حسب بانی و سازنده آن، ساختمان‌های ساده و پیچیده‌ای دارند و هر چه بانی مسجد دارای منصب عالی‌تری بوده مسجد بزرگ‌تر و پرزرق و برق‌تر ساخته‌شده است.

مسجد حسین آقا استانبول نوع بارز از مساجد ساده و ساختار شکنانه این شهر است. مسجد حسین آقا استانبول مانند مساجد صدر اسلام بسیار ساده و بی پیرایه است. سادگی آن سبب شده است معنویت خاصی در آن به وجود آمده و سیالیت معنوی که سبب می‌شود نیایش کنندگان به راحتی از عالم ماده به علم معنا برسند. شاید حسین آقا بانی و خیر مسجد فردی ساده از مردم شهر استانبول بوده است که در دل نیت الهی داشته و به اندازه وسع خود مسجدی را ساخته که می‌توان بی‌دغدغه عبادت کرد، آری در بین سروصداهای و زرق‌وبرق‌های و رنگ‌های شهر استانبول در شهری که دنیا به معنی واقعی کلمه معنا پیدا می‌کند در قلب تپنده کشور ترکیه، در شهر مساجد با شکوه و پر طمطراق عثمانی می‌توان در تور استانبول به مسجدی رفت که بوی آسمان می‌دهد. ساده و زیبا و می‌توان در این عبادتگاه ساده دو رکعت نماز خواند از روی عشق به پروردگار …. سفر به استانبول می‌تواند یک سفر پرمعنا باشد در کنار دیدن و لذت بردن از تمام دیدنی‌های دنیوی …

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

تاریخچه مسجد حسین آقا استانبول

تاریخ ساخت بنای مسجد حسین آقا استانبول متعلق به سال ۱۵۹۴ می‌باشد که در دوره سلطنت سلطان مراد سوم می‌باشد در این دوره استانبول پایتخت حکومت عثمانی بود و در اوج شکوه و بالندگی به سر می‌برد. در مورد ساخت وتاریخچه مسجد ازلاعات خاصی در دسترس نیست فقط اینکه بانی این مسجد فردی به نام حسین آقا بوده است که احتمالاً فاقد منصب حکومتی بوده است و از خیرین عصر خود بوده است مسجد حسین آقا استانبول نیت در طول زمان به علت عوامل طبیعی مانند زلزله بارها آسیب دیده است اما ترمیم شده و همچنان زنده و پابر جاست.

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

معماری مسجد حسین آقا استانبول

مسجد حسین آقا استانبول از نظر ساختار معماری بسیار ساده و تقریباً فاقد ساختار خاصی است. این مسجد جز معدود مسجدهای شهر استانبول است که فاقد گنبد است و دارای یک مناره است که از بدنه صحن اصلی مسجد خارج شده و با یک گنبد مخروطی با پایان رسیده است. مسجد حسین آقا استانبول تقریباً به شل مستطیل است و در دو طبقه ساخته شده است و برای ارتباط بین طبقات راه پله از داخل مسجد ساخته شده است در دور تا دور شبستان مسجد حسین آقا پنجره‌های مدل مساجد عثمانی که به صورت لانه زنبوری با شیشه‌های رنگی است، پوشیده شده است. در روی سقف و قسمت بالایی دیوار طراحی و کتیبه‌های قرآنی با رنگ ابی لاجوردی جلوه زیبایی به داخل مسجد داده است. پوشش داخل مسجد حسین آقا استانبول گچی است و یک لوستر زیبا از سقف مسجد آویخته شده است منبر مسجد نیز مانند تمام عناصر مسجد ساده و از جنس چوب است که در کنار محراب ساده مسجد حسین آقا قرار گرفته است. در قسمتی از حیاط یک سقاخانه و وضوخانه برای نماز گذاران ساخته شده است که دارای یک گنبد کوچک هست. کف‌پوش حیاط سنگ مرمر سفید و طوسی می‌باشد. در گوشه‌ای از مسجد یک کتیبه تاریخی نصب شده است. متریال اصلی بنا سنگ مرمر، چوب و گچ است. مسجد حسین آقا استانبول در یکی از محلات شلوغ و تجاری شهر واقع شده است این مسجد تاریخی که حدود ۵ قرن از قدمتان می‌گذرد در یک نگاه ساده به نظر می‌رسد اما سادگی و مظلومیت مسجد حسین آقا سبب جذابیت و زیباییان شده است و بسیاری از کسانی که به این مکان برای بازدید می‌آیند سعی می‌کنند در آن عبادت نمایند هم‌چنین مردم محلی در اوقات نماز به مسجد حسین آقا استانبولمراجعه می‌کنند. تور استانبول یک فرصت خوب برای بازدید از یک مسجد ساده، زیبا و تاریخی در دل کوچه‌های تنگ و قدیمی محله تقسیم است.

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

بازدید از مسجد حسین آقا استانبول

مسجد حسین آقا در محله تقسیم درنزدیکی میدان تقسیم واقع شده است. در تور استانبول سالانه هزاران نفر برای بازدید این میدان که نماد فعالیت‌ها و تجمعات تاریخ معاصر ترکیه بوده است می‌آیند. مسجد حسین آقا استانبول نیز در خیابان‌های فرعی این میدان قرار گرفته است. این منطقه قسمت اروپایی استانبول واقع شده است و تقریباً در قسمت غربی تنگه به سفر. با توجه به اینکه استانبول توسط تنگه به سفر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم شده است و هر قسمت دارای تعداد کثیری از اماکن و مناظر دیدنی است پیشنهاد می‌شود در تور استانبول برای بازدید اماکن تاریخی، میدان تقسیم را به عنوان شروع قرار داده و اماکن دیگر را که پیرامون این میدان هستند به صورت حلقعه ای بازدید کنید تا بتوانید از همه مکانهای دیدنی و جالب دیدن کنید. مسجد حسین آقا استانبول تقریباً در جنوب غرب میدان تقسیم واقع شده است. از اماکن دیدنی نزدیک به این میدان می‌توان به مسجد جهانگیر، مسجد دلمه باغچه، مسجد سنان پاشا، حمام ترکی قلیچ علی پاشا، کلیسای سنت آنتونی و موزه مدرن استانبول بازدید کنید. به علت تعدد اماکن و جاذبه‌های دیدنی و گردشگری در منطقه امکان بازدید از همه موارد در یک روز مقدور نخواهد بود.

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

دسترسی به مسجد حسین آقا استانبول

مسجد حسین آقا استانبول در میدان تقسیم واقع شده است و از این میدان به سمت بلوار ترلاباسی حرکت کرده و وارد خیابان اتیف ایلماز بشوید. این منطقه دارای تراموا است که می‌توانید در ایستگاه اقا سامی پیاده شده و به مسجد برسید. از محسنات تور استانبول نزدیک بودن اماکن تفریحی و تاریخی در کنار هم و همچنین غنی بودن شهر استانبول از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، تراموا و تاکسی و اتوبوس است. در این شهر به علت رونق گردشگری در حمل و نقل عمومی و سهولت تردد گردشگران بسیار سرمایه گذاری شده و از این نظر دارای جایگاه بسیار بالایی است. به علت اینکه مسجد حسین آقا جز اماکن مذهبی می‌باشد بانوان محترم باید جهت ورود به این مکان پوشش اسلامی داشته باشند. این قانون در تمام مساجد شهر استانبول اجرا می‌شود.

آدرس مسجد حسین آقا استانبول

ترکیهاستانبول -خیابان استقلال – خیابان اتیف ایلماز

مسجد حسین آقا استانبول، ساده‌ترین مسجد تاریخی استانبول

برای داشتن یک سفر خوب و لذت بخش داشتن اطلاعات کافی و خوب از مقصد می‌باشد. تور استانبول می‌تواند سفر جذابی باشد به شرطی که این شهر زیبا و بزرگ را بهتر بشناسیم. استانبول شهری است که در اوج پیچیدگی و شلوغی دارای نظم خاصی است که در پشت ظواهر آن پنهان شده است. شناخت شهر استانبول می‌تواند سفر شما را به یک سفر آگاهانه و هدفمند که لذت بخش است تبدیل نماید، هدف ما تسهیل کردن سفر شما و ثبت خاطرات شیرین در تور استانبول است. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مناسبی در مورد یکی از مساجد تاریخی شهر استانبول ارائه کرده باشیم، نظرات و پیشنهادات شما یاریگر ما در این راه خواهد بود.