مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

استانبول شهر مساجد است بعد از استیلای اسلام بر سرزمین‌های قسطنطنیه و حکمرانی مسلمانان بر این شهر مساجد یکی پس از دیگری سر بر آورده و به نماد این شهر بزرگ تبدیل شدند، کمتر کسی است که نامی از مساجد شهر استانبول نشنیده باشد و یا به تور استانبول رفته باشد ولی سری به یکی از مساجد تاریخی آن نزده باشد. استانبول با تمام زرق و برق‌های مدرن خود، در پشت همه سر و صداهای روزانه‌اش هنوز شهر مساجد است، هنوز از گلدسته‌های مساجد آن در اوقات شرعی صدای مؤذن‌ها به گوش می‌رسد. مسجد جهانگیر نیز یکی از دهها مسجد تاریخی این شهر حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در لابه لای تک تک آجرهای آن هنوز صدای ذکر و دعا به گوش می‌رسد. مسجد جهانگیر یک تاریخ گویا از شهر استانبول و از حکومت عثمانی است. تور استانبول در ادامه شما را به مطالعه ادامه مطالب در مورد این مسجد باشکوه عثمانی دعوت می‌کند.

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

تاریخچه مسجد جهانگیر استانبول

شاهزاده جهانگیر فرزند آخر سلطان سلیمان یکم و خرم سلطان می‌باشد او در تاریخ نهم دسامبر ۱۵۳۱ متولد شد. او یا نقص بدنی به دنیا آمده و همواره بیمار بوده است. شاهزاده جهانگیر به شاهزاده مصطفی، برادر بزرگ‌تر خود به شدت علاقه داشت و پس از اعدام او در سن ۲۲ سالگی فوت کرد. او را پس از مرگ در مسجدی که هم اکنون به نام مسجد شاهزاده جهانگیر شهرت دارد دفن کردند. سلطان سلیمان به معمار سینان دستور ساخت مسجدی را برای بزرگداشت فرزندش می‌دهد. مسجد جهانگیر در دل منطقه یکی از مناطق زیبای تاریخی شهر استانبول، قرارگرفته است.

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

معماری مسجد جهانگیر استانبول

مسجد جهانگیر نیز به سبک مساجد کلاسیک عثمانی ساخته شده است. یک گنبد مرکزی تقریباً تخت و گنبدهای پیرامونی از شاخصه‌های این سبک است. در قسمت زیرین گنبد مرکزی چهار مقطع صورت گرفته که درون این برش‌ها پنجره کار شده است. مسجد جهانگیر دارای دو مناره بلند و کشیده است. متریال اصلی ساختمان از سنگ مرمر سفید و سنگ گرانیت است. فضای کلی ساختمان دارای چشم انداز بسیار زیبا و با ابهت است. این سازه نیز مانند تمام سازه‌های ساخته شده توسط معمار سینان دارای یک رویه خاص است و استفاده از عناصر بصری دایره وار و منحنی در نمای بیرونی است. در فضای داخل مسجد نیز از چلچراغ‌های بزرگ مدل عثمانی که شامل چند دایره هم مرکز است که از آن چراغ‌هایی آویخته شده است. منبر اصلی مسجد جهانگیر از جنس چوب است که بر روی آن کنده‌کاری‌های زیبایی انجام‌شده است. در زیر پنجره‌های نیم دایره که در زیر گنبد اصلی طراحی شده‌اند، دورتا دور مسجد پنجره ه‌ای قدی مستطیل با شبکه بندی و شیشه‌های رنگی جاوه زیبایی به داخل مسجد داده‌اند. بر روی دیوارهای داخلی گچبری هایی زیبایی انجام شده است مخصوص در اطراف پنجره‌ها مسجد. به‌طورکلی این مسجد یکی از شاهکارهای معمار سینان در شهر استانبول است. در تور استانبول این سازه تاریخی و مذهبی می‌تواند بسیار دیدنی و جالب باشد. قرار گرفتن در ساحل دریای زیبایی خاصی به مسجد جهانگیر داده است.

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

بازدید از مسجد جهانگیر استانبول

مسجد جهانگیر یک مسجد زیبا در دل یکی از محله‌های تاریخی شهر استانبول است کسانی که به تور استانبول می‌روند می‌توانند چندین اثر تاریخی را در یک روز بازدید نمایند. این از محسنات شهر استانبول است که می‌شود تعداد کثیری از اماکن مدرن و تاریخی و طبیعی را در مدت زمان اندکی بازدید کرد. تعدادی از اماکنی دیدنی که در اطراف مسجد جهانگیر واقع شده‌اند عبارتند از:

 • بنای یادبود صادق پاشا
 • مسجد جامع نصرتیه
 • مسجد قلیچ علی پاشا
 • حمام ترکی قلیچ علی پاشا
 • کاخ دلمه باغچه
 • موزه دنیز
 • موزه پارا
 • موزه مدرن صنعت استانبول
 • پارک تقسیم گزی
 • پارک ماکا دموکراسی
 • میدان سیاسی تقسیم
 • کاخ مالتا
 • تپه تاریخی گالاتا
 • ساختمان پارلمان مرکزی استانبول
 • بنای تاریخی زوکی کادان

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

دسترسی به مسجد جهانگیر استانبول

مسجد جهانگیر نزدیکی میدان تقسیم شهر استانبول واقع‌شده است نزدیکترین بزرگراه به آن بزرگراه Meclic-Mebusan می‌باشد برای رسیدن به این منطقه می‌توانید از مترو و تراموا استفاده کنید. دسترسی به مسجد جهانگیر از طریق تاکسی و اتوبوس‌های شهری مقدور می‌باشد همچنین استفاده از قایق‌های آبی نیز می‌تواند برای مسافرانی که در سوی دیگر دریا هستند مفید باشند.

آدرس مسجد جهانگیراستانبول

Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi, Samanyolu Sk. No:22, 34427 Beyoğlu/İstanbul,

مسجد جهانگیر استانبول مسجدی برای بزرگداشت خاطره شاهزاده ای جوان

سفرهای تفریحی، فرصتی است برای کسب تجربه‌های لذت بخش، آشنایی با زندگی گذشتگان و فهم و لمس زندگی مردمانی که در فضای متفاوت‌تر از ما زندگی می کنند. مساجد تاریخی مانند صندوق اسرار شهرها می‌تواند تجربه جذاب و مفیدی برای گردشگر باشد. تا در کنار بازدید از مراکز امروزی و خرید بتوان یک حس خاص را در فضای معنوی تجربه نمود. در تور استانبول می‌تواند بازدید از مساجد و کلیساهای تاریخی شهر استانبول مخصوصاً مسجد جهانگیر را در برنامه‌های خود قرار داده و خاطره‌ای خوب برای خود بسازید.
امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در مورد مسجد جهانگیر استانبول در اختیار شما قرار داده باشیم. شما نیز می‌توانید با انتقادات و اصلاحات و نظرات خود ما را در مسیر اطلاع‌رسانی همراهی نمایید.