مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

مسجد بایزید در شهر استانبول واقع شده است مسجدی تاریخی در دل محله تاریخی فاتیح است. این مسجد بایزید به عنوان با شکوه ترین و بزرگترین مسجدی است که در دوره حکومت عثمانی ساخته شده است.

حکومت عثمانی به عنوان قدرتمندترین و طولانیترین دوره حکومت مسلمانان در تاریخ است و از سال ۱۲۹۹ آغاز شد و در سال ۱۹۲۳ به پایان رسیده است و گستره‌ای از شمال افریقا تا غرب اروپا را در سیطره حکومت خود داشته است. قسطنطنیه یا استانبول امروزی در طی این قرون پایتخت این امپراطوری بزرگ بوده است. سلاطین حکومت عثمانی که مسلمانانی سنی مذهب و معتقد بودند همواره به ساخت مسجد و ابنیه اسلامی علاقه داشته و این عمل به عنوان ذخیره‌ای معنوی و نمایشی برای قدرت خود می‌نمودند. اغلب مساجد شهر استانبول به‌صورت مجموعه‌ای مشتمل بر هسته اصلی که مسجد هست و در اطراف آن مدرسه، یتیم‌خانه، حمام و بازار و حوزه علمیه می‌باشد. اغلب سلطان و خانواده آن در مسجدی که ساخته می‌شد پس از مرگ دفن می‌شدند. وجود این تفکر در شاهان عثمانی سبب شده‌ات که شهر استانبول به عنوان شهری با بیشترین تعداد مساجد شناخته شود و در هر محله آن تعداد کثیری مسجد وجود داشته باشد که اغلب انها هنوز برپا هستند و مناسبات مذهبی در آنها اجرا می‌شود.

تورگردشگری استانبول در ادامه شما را به مطالعه ادامه مطالب در مورد مسجد بایزید باشکوه عثمانی دعوت می‌کند.

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

تاریخچه مسجد بایزید استانبول

سلطان بایزید دوم به در ترکیه به بایزید ثانی معروف است که از سال ۱۴۸۱ تا ۱۵۱۲ بر سرزمین عثمانی حکومت نمود او در دوران حکومت خود مساجد و مدارس بسیار را بنا نهاد که مهم‌ترین آن‌ها مسجد بایزید ثانی است.

مسجد بایزید استانبول به عنوان باشکوهترین مسجد عثمانی نماد قدرت این امپراطوری است. بایزید با ساخت مسجد بایزید بنیان نوعی از تفکر سازه‌های عثمانی – اسلامی را در ترکیه بنا نهاد که پس از او این رویه در اخلاف او ادامه پیدا نمود و سبب ساخت صدها بنای زیبا گردید. ساخت مسجد بایزید استانبول از سال ۱۵۰۰ تا ۱۵۰۵ به درازا کشید و این مسجد اولین مسجدی است که در آن سبک معماری عثمانی و اسلامی با هم تلفیق گردیده است. معمار این بنای زیبا یعقوب شاه است. در کنار این بنای زیبا مقبره سلطان بایزید دوم و فرزندانش است.

مسجدبایزید دوم به علت اینکه اولین مسجد پس از فتح قسطنطنیه توسط مسلمانان است برای مسلمانان دارای اهمیت ویژه‌ای است. این مسجد به عنوان اولین و باشکوهترین مسجد در ترکیه همواره مورد نظر محققین و مردم قرار داشته است.

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

معماری مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید ، مسجدی است که در آن تفکر معماری عثمانی با معماری نوپای اسلامی در هم آمیخته شده است. این مسجد دارای یک گنبد مرکزی است که در اطراف آن طبقات گنبدهای کوچکتر قرار گرفته است. مواد اصلی که مسجد ساخته شده است سنگ مرمر سفید و سنگ گرانیت است. روشنایی مسجد از طریق پنجره‌های مشبک و لانه زنبوری تأمین می‌شود در گنبد اصلی ۲۰ پنجره و در گنبدهای کوچک ۷ پنجره تعبیه‌شده است. داخل مسجد چندان روشن نیست.

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی
مسجد دارای دو عدد گل دسته‌بلند است که دارای جایگاه مؤذن است. و در رأس آن مشابه گلدسته‌های مساجد دیگر به‌صورت مخروطی است. کتیبه‌های سنگی بر روی دیواره خارجی مسجد مزین به اسامی الله و محمد دیده می‌شود. در محوطه حیاط داخلی کمانه‌ای سنگی مشابه مسجدالنبی طراحی‌شده است که نقش سایه‌بان را دارد و در وسط حیاط سقاخانه با کلاهک فلزی و بدنه با پوشش سنگ تراورتن ساخته شده است مسجد بایزید استانبول تقریباً مشابه مسجد ایاصوفیه می‌باشد. داخل مسجد دارای طراحی مساجد عثمانی است فضای زیر گنبد با نقاشی‌های زیبا طراحی شده است و چلچراغ بسیار بزرگی به سبک عثمانی از وسط گنبد مرکزی آمیخته شده است. کتیبه‌های قرآنی به خط کوفی در داخل فضای مسجد نصب شده است. گنبد مسجد بایزید بر روی ۸ ستون استوار است که ساختمان را برپا نگهداشته است. منبر چوبی تاریخی در مسجد جلوه‌ای زیبا به داخل مسجد داده است. کفپوش حیاط و پله‌ها از جنس مر مر است
مسجد بایزید استانبول بارها در سوانحی مانند زلزله و رعدو برق و آتش‌سوزی آسیب‌دیده و مرمت‌شده است. شما در تور استانبول می‌توانید از این مکان زیبای تاریخی که بازگوکننده قرن‌ها عظمت است بازدید کرده و با اولین مسجد با سبک تلفیقی اسلامی – عثمانی آشنا شوید.

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

بازدید از مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید استانبول در محله تاریخی فاتیح قرار گرفته است شما در تور استانبول می‌توانید در بازدید از این محل ده‌ها مرکز تجاری و تاریخی را ببینید و خرید نموده و لذت ببرید. این مسجد در دل این محله است و اماکن زیر در نزدیکی آن قرار دارند که شما می‌توانید به آنها هم سری بزنید.

 • بازار بزرگ شهر استانبول
 • مسجد شاهزاده کامیل
 • بنای ابراهیم پاشا
 • رستوران سنتی تاشان در شمال مسجد لاله لی
 • بنای ایسا سلطان
 • مسجد ولیده سلطان
 • مکان واقعه تاریخی Vezir Mirmiran Mehmet Ağa Kabri
 • Turgay Hantal Mezarlık
 • موزه کافر پاشا
 • مسجد راشد سلطان
 • حمام تاریخی Vezneciler
 • مسجد نور عثمانیه
 • مکان تاریخی وزیر هانی
 • مدرسه تاریخی حسن پاشا
 • موزه توپ قاپی

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

دسترسی به مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید استانبول در منطقه فاتیح در مجاورت بازار بزرگ شهر استانبول قرارگرفته است برای همین وسایل نقلیه عمومی فراوانی برای رسیدن به این محل وجود دارد. برای دسترسی به مسجد بایزید می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی آبی مانند اتوبوس‌ها دریایی و یا اتوبوس و تاکسی و تله اتاقک، استفاده نمایید. راه‌ترین روش برای رسیدن به این مکان استفاده از اتوبوس‌های شهری است. این مسجد در خیابان اردور قرار گرفته است. شما باید ابتدا وارد خیابان آتاتورک شوبد و در تقاطع با خیابان اردور وارد آن شوید و با کمی وارد مسجد شوید. هم چنین می‌توانید از تراموا برای رسیدن به مسجد بایزید استانبول استفاده کنید و در ایستگاه لاله لی پیاده شوید. روش دیگر استفاده از خط مترو است که ایستگاه Vezneciler درمجاورت مسجد قرار گرفته است.

آدرس مسجد بایزید استانبول

Beyazıt Mh., Ordu Cad., 34126 Fatih/İstanbul, ترکیه

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی

تور استانبول فرصتی است برای دیدن جهانی فراتر از زمان ،سفر به تاریخ، سفر به دنیای تجارت. خوشحال می‌شویم ما را با نظرات خود همراهی کنید.

مسجد بایزید استانبول یکی از دیدنی ترین مساجد این شهر رویایی