مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

شهر استانبول با تمام جلوها و زیبایی‌های دنیایی‌اش، با همه زرق‌وبرق‌ها و فروشگاه و ساختمان‌های بلند و مدرنش، با تمام بازارهای شلوغش، شهری است که در دل خود انسان‌های بزرگی را جای‌داده است مردان و زنانی که در زمان خود انسان‌های بزرگ و تأثیرگذاری بوده‌اند در این شهر  مقبره  سی‌وشش تن از یاران پیامبر اسلام آرمیده است، مسجد جامع ایوب سلطان ، آرامگاه ایوب انصاری یکی از نزدیکترین یاران پیامبر است. مسجد جامع ایوب سلطان اینک مقدس‌ترین مسجد استانبول است زیارتگاهی برای نیایش، محلی معنوی که شکوه یاران پیامبر را به رخ می‌کشد.

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

این مکان مقدس عبادتگاه و شناسنامه تاریخی اسلام در سرزمین ترکیه است. ایوب انصاری نماد وفاداری به اسلام است  مسجد جامع ایوب سلطان درگذر قرن‌ها  همواره به‌عنوان محلی مقدس موردتوجه سلاطین و امرا بوده است. تور گردشگری ترکیه فرصتی است برای رفتن به مقدس‌ترین مکان شهر استانبول، سفر به صدر اسلام، سفر به معنویت. این مکان بعد از مسجد نبی اکرم (ص) در مدینه نبی عربستان سعودی دومین زیارتگاه مقدس مسلمانی سنی مذهب در جهان است. تور استانبول فرصتی است برای سفر به تاریخ اسلام در ترکیه.

تاریخچه مسجد جامع ایوب سلطان استانبول

مسجد جامع ایوب سلطان ازجمله مساجدی است که ارتباط مستقیمی با جنگ‌های صدر اسلام دارد، اسلام ازجمله ادیانی است که پس از بعثت پیامبرش به‌سرعت در سرتاسر کشورها منتشر شد و گاها جنگ‌هایی در این میان رخ می‌داد داد که ازجمله آنها جنگ قسطنطنیه در سرزمین ترکیه امروزی است.

ابو ایوب الانصاری ( Abu Ayyub al-Ansari ) یکی از یاران مورد اعتماد حضرت محمد (ص) بود پس‌ازآنکه پیامبر آر مکه به مدینه هجرت کرد ابو ایوب هفت ماه با پیامبر زندگی نمود و اعتماد پیامبر به او به‌قدری بود که ابوایوب در جنگها پرچمدار لشگر اسلام و نماد ارتشمسجد ابو ایوب سلطان استانبول  مسلمانان در پیشانی لشگر حرکت می‌کرد، وظیفه پرچمداری به‌عنوان سنبل لشگر به کسی که مورد اعتماد و در دینداری کامل بود سپرده می‌شد. از ابوایوب نقل است که از پیامبر شنیده بود که پس از فتح قسطنطنیه یکی از یاران مورد اعتماد او دفن خواهد شد لذا در لشگر کشی به قسطنطنیه ابوایوب وصیت کرده بود که اگر شهید شد او را در همان جا دفن کنند قبل از آنکه لشگر اسلام بتواند قسطنطنیه را فتح کند ابوایوب به علت فوت کرد و بنا بر وصیتش او را در شاخ طلایی قسطنطنیه آن روز و استانبول امروزی در پای دیوارهای شهر دفن کردند و برایش مقبره‌ای مختصرساختند و با این کار وصیت پرچمدار لشگر اسلام و یار محبوب پیامبر انجام پذیرفت.

قرن‌ها پس از آن و ورود اسلام به سرزمین قسطنطنیه قبرستان‌های بسیاری در شهر استانبول به وجود آمد و گورستان‌های مسلمانان و مسیحیان در مجاورت هم با مهربانی ناظر گذر زمان در این شهر تاریخی بودند.

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

تا اینکه صدها سال پس از آن در سال ۱۴۵۳ میلادی، محمد فاتح دوم تصمیم به ساخت مسجدی گرفت او تمایل داشت مسجد در کنار مقبره ابوایوب انصاری یار نزدیک پیامبر ساخته شود اما هیچ‌کس از محل دقیق آن اطلاعی نداشت در داستانی که افسانه گونه است نقل‌شده است که شیخ‌الاسلام و مشاور دینی سلطان  آکشِمسَدیمن ( Akshemsuddin ). در حالا خلسه روحانی، مکان مقبره را یافت و وقتی محلی را که او گفته بود را شکافتند به سنگی سبز برخوردند که بر روی آن با خط صوفی نوشته‌شده بود مقبره ابو ایوب و جسد سالم او در میان قبر گواه نوشته بود بعد از آن سلطان محمد دوم دستور ساخت مسجدی مجلل باشکوه، همراه با مقبره‌ای زیبا را صادر کرد و اینگونه بود که اولین مسجد عثمانی در کنار مقبره ابوایوب در استانبول ساخته شد، اهمیت مسجد جامع ایوب سلطان به‌قدری در دولت‌های عثمانی زیاد بوده است که سلاطین عثمانی به‌عنوان  مراسمی خوش یمن و تشریفاتی  در زمان شروع جلوس بر تخت سلطنت، بر مزار  او حضور می‌یافتند و طی مراسمی خاص، شمشیر اجداد  خود را که موسوم به شمشیر عثمان بود، بر کمر می‌بستند و حکومت خود را آغاز می‌نمودند

معماری مسجد جامع ایوب سلطان استانبول

مسجد جامع ایوب سلطان نیز مانند اغلب مساجد ترکیه دارای معماری عثمانی است، این مسجد به‌عنوان اولین مسجد عثمانی دارای نقش تأثیرگذاری بر معماری مساجد بعدی خود داشته است. دستور ساخت مسجد جامع ایوب سلطان مربوط به سال ۱۴۵۳ میلادی است که سلطان محمد فاتح دوم دستور ساخت این مسجد را صادر نمود. این مسجد دارای یک گنبد مرکزی و گنبدهای کوچک پیرامونی است. فضای داخلی  دارای ستونهای بزرگ است پوشش دیوارهای مسجد سنگ مرمر سفید رنگ است. مسجد دارای یک منبر سنگی بسیار بزرگ زیباست. چلچراغ‌های بزرگ به سبک عثمانی به همراه پنجره هایی مشبک با شیشه‌های رنگی نور داخل مسجد را تأمین می‌کنند. مسجد دارای دو گلدسته بلند است. در فضای داخلی مسجد جامع ایوب سلطان کتیبه‌هایی که بر روی آن اسامی مقدس و اسامی خلفای اربعه نوشته‌شده است نصب گردیده است.

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

قسمتی از فضای مسجد به‌خصوص قسمت بیرونی که بعداً بازسازی شده‌اند دارای سبک معماری باروک است. متریال اصلی سازه سنگ مرمر و ساروج است. در فضای حیاط سقاخانه و وضوخانه زیبایی قرار دارد. از زیباترین قسمت‌های دیدنی مسجد جامع ایوب سلطان کاشی کاری‌های نیلی  و فیروزه‌ای رنگ مسجد است که دارای طرح ایزینیک است. این کاشی‌ها متعلق به سالهای ۱۵۵۰ می‌باشند که از قسمت‌های مختلف جمع‌آوری‌شده و در کنار هم قرار داده شده و همچون تابلویی زیبا جلوه نمایی می‌کنند. تعدادی از کاشی‌های این مجموعه در موزه‌های مختلف در معرض دید عموم قرار دارد.

در حیاط مسجد جامع ایوب سلطان چنارهای کهن‌سال وجود دارند و همچنین در حیاط معبدی وجود دارد که با کاشی مزین شده است. مقدس‌ترین مکان، مسجد مقبره ابوایوب است. در قسمتی از مسجد قدمگاهی وجود دارد که به شکل اثر پا در سنگ مرمر است و منتسب به پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) است که در محفظه‌ای نقره‌ای نگهداری می‌شود. پیرامون این مکان مقبره‌های بسیاری وجود دارد که متعلق به افراد مشهوری مانند سوکلو محمد پاشا ( Sokollu Mehmet Paşa )، ضیاء عثمان صبا ( Ziya Osman Saba ) و فوضی چخماق ( Fevzi Çakmak ) است.

مسجد جامع ایوب سلطان در سال ۱۸۰۰ به علت زلزله آسیب بسیار زیادی دید، لذا همه مسجد به‌جز گلدسته‌ها تا پایه‌ها تخریب و مجدد تحت نظارت حسین افندی ساخته شد.

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

بازدید از مسجد جامع ایوب سلطان استانبول

تور استانبول می‌تواند برای شما یک سفر منحصربه‌فرد برای شما باشد و با کوله باری از لذت و تجربه شمارا رهسپار کند ، شماِ علاوه بر بازدید از مسجد جامع ایوب سلطان  می‌توانید به اماکن زیبای اطراف آن نیز  که بسیار زیبا و دیدنی هستند، سری بزنید در کنار تجربه تفریحات مدرن و خرید کمی به سفر معنوی بروید. مسجد جامع ایوب سلطان به علت قداستی که داراست به‌عنوان نگین درخشان شهر استانبول سبب گردآمدن تعداد کثیری موزه، یادمان‌های تاریخی، مسجد و گورستان‌های تاریخی شده است که در نوع خود تبدیل به مجموعه‌ای بی‌نظیر شده است تعدادی از این اماکن عبارت‌اند از:

 • بازار بزرگ شهر استانبول
 • مسجد شاهزاده کامیل
 • بنای ابراهیم پاشا
 • رستوران سنتی تاشان در شمال مسجد لاله لی
 • بنای ایسا سلطان
 • مسجد ولیده سلطان
 • مکان واقعه تاریخی Vezir Mirmiran Mehmet Ağa Kabri
 • Turgay Hantal Mezarlık
 • موزه کافر پاشا
 • مسجد راشد سلطان
 • همچنین مراکز خرید سنتی فراوانی در اطراف مسجد جامع ایوب سلطان وجود دارد که در آن اشیا و پوشاک سبک دوره عثمانی به فروش می‌رود، که شما با دیدن آن‌ها قطعاً شگفت‌زده خواهید شد.

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

دسترسی به جامع ایوب سلطان استانبول

مسجد جامع ایوب سلطان  در منطقه شاخ طلایی شهر استانبول قرارگرفته است برای دسترسی به این محل می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی آبی مانند اتوبوس‌ها دریایی و یا اتوبوس و تاکسی و تله کابین، استفاده نمایید.

مسجد جامع ایوب سلطان در بلوار بهاریه در خیابان بالابان قرارگرفته است. بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از تراموای برقی به تپه پیر لوتی بروند که در بهارخواب‌های شیب‌دار این تپه مقبره‌هایی قرار دارند و فضای سرسبز و زیبایی چشم‌انداز وسیع شاخ طلایی است.

آدرس مسجد جامع ایوب سلطان استانبول

Merkez Mh., Camii Kebir Cd. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul, ترکیه

شماره تلفن مسجد جامع ایوب سلطان استانبول

+۹۰ ۲۱۲ ۵۴۴ ۴۴ ۱۶

مسجد جامع ایوب سلطان استانبول میعادگاهی معنوی و مقدس‌ترین زیارتگاه ترکیه

تور استانبول امیدواراست توانسته باشد اطلاعاتی برای سفری خوب و خاطره‌انگیز را در اختیار شما قرار داده باشد، خوشحال می‌شویم در این مسیر ما را با نظرات سازنده خود همراهی کنید.