مسجد ایاصوفیا استانبول:

تاریخچه مسجد ایاصوفیه:

مسجد ایا صوفیه یاهاگیا به معنای معرفت الهی است که یکی از نمادهای معروف و تاریخی شهر دیدنی استانبول است و در میدان سلطان احمد قرار گرفته است و یکی از با ارزش‌ترین آثار باقی مانده از دوران بیزانس است. این اثر در ابتدا «مگاله اکلیسیا» به معنای کلیسای بزرگ نام داشت و بعدها نامش به «ثئاسوفیا» به معنای حکمت‌ مقدس تغییر کرد. در آن زمان کلیسای ارتدوکس ایا صوفیه به کلیسای کاتولیک‌های رم یا به عبارتی کلیسای مسیحیت شرق تبدیل شد. در دوران قبل از حمله عثمانی‌ها این بنا با طراحی‌های بسیار زیبا توسط معماران معروف آن دوران تغییر کرد و برای جلوگیری از آتش سوزی و زلزله به صورت مقاوم‌ تری بازسازی شد در سال ۱۹۳۵، مسجد ایا صوفیه به دستور آتاتورک رئیس جمهور ترکیه به یک موزه فرهنگی تبدیل شد. موزه‌ای که با ورود به آن مبهوت زیبایی و عظمتش می‌شوید.

این ساختمان زیبا از هر قرنی و از هر نابغه‌ای اثری دارد. از دوره بیزانس گرفته تا معمار ترک، سینان که اولین معماری بود که اصول زلزله را در کارهایش به کار می‌گرفت. کلیسای حاجیاصوفیا یا همان مسجد ایاصوفیه که معنای لغوی آن کلیسای معرفت الهی است، یکی از معماری‌های قابل‌توجه بیزانسی و از دیدنی‌های استانبول محسوب می‌شود. ارتفاع گنبد عظیم این بنا ۵۶ متر است و به‌گونه‌ای طراحی‌شده که به نظر در فضا معلق میاید و نماد بهشت محسوب می‌شود. از آثار هنری برجسته این مسجد می‌توان به موزاییک‌های بیزانسی و سپرهای عظیم دایره‌ای شکل عثمانی که بر روی آن‌ها آیات قرآنی نوشته‌شده اشاره کرد.

 

این اثر از ده‌ها کشور و شهر عتیقه اثر دارد و تاریخ تصویری بیش از ۱۵ قرن است و از هر دوره مثلاً جنگ‌های صلیبی یا ترکی اسلامی نشانه‌هایی دارد و در آن فرهنگ اسلامی و مسیحی در هم‌آمیخته و گنبد شاهکار آن بیننده را غرق در نور و آرامش می‌کند و هنوز که هنوز است در مورد اسرار آن کتاب‌ها نوشته می‌شود. در معماری بنای‌ مسجد ایاصوفیه‌‌ طاق‌ها و ستون‌ها به طرز زیبایی با هم هماهنگ است. ۴ ستون بزرگ و باشکوه، شبیه‌ پای‌ فیل‌، ۴ طاق مسجد ایاصوفیه استانبول را‌ بالا نگاه داشته .اند‌، و گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها قرار داده شده اند‌‌.

 

موقعیت مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله‌ای پر فت و آمد و توریستی، در جوار هتل‌ها، مراکز خرید، و دیدنی‌های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه‌های مسجد ایاصوفیه است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده‌ترین نشانه‌های استانبول است، در میدانی به همین نام (میدان ایاصوفیه)، در محله سلطان احمد قرار دارد.

ویژگی های سبکی معماری بیزانس(۳۰۰-۱۰۰۰ میلادی)

  • قشه ی صلیبی یونانی با دیوارهای آجری طرح دار به شکل پیچ دار، مشبک یا هفت و هشت
  • گنبد بزرگ بنا شده روی نیم گنبدهای معلق
  • نمای خارجی ساده
  • ستون های بنا شده در یک ردیف
  • سرستون‌های حجاری شده سبدی شکل
  • راهروهای پوشیده از مرمر رنگی و موزائیک‌های پردانه در طبقه فوقانی

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول

محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی ، نزدیک کاخ توپکاپی استانبول, ترکیه