محله اوکسارای در استانبول

آکسارای ( در زبان ترکی به معنی کلمه “کاخ سفید”) محله‌ای در شهر استانبول ترکیه است. آکسارای درواقع بخشی از ناحیه فاطی می‌باشد. علت این نام‌گذاری به این دلیل بوده است که مهاجران کاخ اکسارای پس از فتح شهرشان توسط پادشاه محمت دوم در قرن پانزدهم، به این منطقه و مرکز ترکیه فرستاده و تبعید شدند.

همچنین این محله اوکسارای توسط محله امینونو در اطراف مسجد سلطان ولید پرتونیال مرزبندی شده است. محله آکسارای با بسیاری از هتل‌ها و مغازه‌های لوکسی که دارد، دارای ظاهر مدرن است، که بیشتر در تجارت با کشور روسیه و کشور رومانیا فعالیت می‌کنند. در محله آکسارای آخرین ایستگاه  LRT استانبول به فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در محله یوسیلکوی قرار دارد. آکساری همچنین به‌عنوان یک مکان برای قاچاق غیرقانونی زنان جوان از کشورهای رومانی، مولداوی و اوکراین شناخته‌شده است.

بعضی گزارش‌ها در رسانه‌های ترکیه ادعا می‌کنند که مشخصاً این محله در معرض فحشا قرار دارد؛ زیرا این‌یک محله به‌عنوان  “سرزمین بدون مرد” شناخته‌شده است و در مجاور دو قلمرو پلیس، محله فاطی و امینونو قرارگرفته است.

مکان های دیدنی محله اوکسارای در شهر استانبول

از مناطق دیدنی که در این محله قرارگرفته‌اند می‌توان به مسجد سلطان ولید پرتونیال، رستوران زیتون او غلو، بهترین مغازه فروش لوازم عتیقه، رستوران تاربوش، رستوران هاتارهای هاس کرال سوفراسی، مغازه و رستوران آسمان، و مغازه آنتیک‌فروشی آکسارای نام برد.

مسجد سلطان ولید پرتونیال جاده قدیم رومی در این محله واقع‌شده است که از مسجد ایاصوفیا در غرب شروع‌شده و از بازار بزرگ می‌گذرد. این مسجد بین ایستگاه‌های مدرن مترو آکساری و ونزچیلر قرارگرفته است.

این محله جزو محله‌های شلوغ شهر استانبول به‌حساب می‌آید و توریست‌هایی که به این شهر سفر می‌کنند هتل‌های زیادی را می‌توانند در این محله پیدا کنند. برای آشنایی شما با هتل‌های این محله تنها تعدادی از آن‌ها را نام می‌بریم: سیم هتل، گرند آنت هتل، هتل یوکسل ینیکاپی استانبول، هتل اورون، امیت هتل، هتل ایمگا، هتلیوم ۲، سیتی هتل، هتل مارمارا اولد سیتی هتل، هتل ۳ ستاره گرند سگکنلار، هتل ۴ ستاره آسپن، هتل دارکمن، هتل دلتا هتل استانبول، و هتل گرند دورماز استانبول.

از ساختمان‌های مرتفع این هتل می‌توان به ساحل مارمارا و دریای مارمارا دیدی وسیع داشت. این محله از بازار بزرگ استانبول فاصله اندکی داشته و ایستگاه تراموای آکسارای هم در این محله قرار دارد.