محله اورتاکوی در استانبول

اورتاکوی یکی از محبوب‌ترین، پرجنب‌وجوش ترین و جذاب‌ترین محله بشیکتاش در قسمت اروپایی شهر استانبول، در کنار تنگه بسفر و زیر پل اول بسفر قرار گفته است که در سفر به استانبول و تور استانبول حتماً گذرتان به این محله می‌افتد. در ترکیه کلمه اورتاکوی به معنی “روستای متوسط” است؛ زیرا این محله در وسط تنگه قرارگرفته و در دوران عثمانی، فقط یک روستای کوچک ماهیگیری بود و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، روستایی عثمانی به‌حساب می‌آمد. پس از سال‌ها، این منطقه هنوز  نقطه عطفی برای مردم محلی و بازدیدکنندگان خارجی باقی‌مانده است.

اورتاکوی یکی دیگر از مراکز زندگی شبانه و تفریحی محبوب استانبول با تنوعی از کافه‌ها، کلوپ‌ها، بارها، رستوران‌ها، مغازه‌ها، بوتیک‌ها، سیب‌زمینی‌های پخته‌شده و مغازه‌های سوغاتی فروشی است. محله اورتاکوی، همچنین میزبان میراث تاریخی استانبول به همراه مسجد تاریخی و زیبای اورتاکوی می‌باشد. بسیاری از کافه‌تریاها و چایخانه‌ها در یک متری آب و یا در کوچه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، مغازه‌های کوچک و بازار است که در طول تعطیلات آخر هفته بسیار شلوغ می‌شود. در تابستان کنسرت‌های کوچک و یا نمایش‌های خیابانی زیادی در این محله برگزار می‌شود. بسیاری از باشگاه‌های شبانه در سطح جهانی نیز معروف هستند در این منطقه و در نزدیکی بسفر قرار دارند.

جذابیت‌ها و کارهایی که در اطراف اورتاکوی می‌توانید انجام دهید

چرخیدن در اطراف میدان اورتاکوی، تماشای انبوه جمعیت، استراحت کردن و نوشیدن چای یا قهوه در کافه و رستوران‌های مختلف در نزدیکی دریا و شرکت بسفر یکی از بهترین کارهایی است که در اورتاکوی می‌توانید انجام دهید. بسیاری از مردم محلی ترجیح می‌دهند سیب‌زمینی پخته‌شده را از کافه‌های متنوع این مکان خریداری کنند و به هنگام تماشای منظره زیبای بسفر از خوردن سیب زمینی ها لذت خواهند برد.

موقعیت محله اورتاکوی

این محله در بین یک مثلث مذهبی شامل یک مسجد مسلمانان، یک کلیسای مسیحی و یک کنیسه یهودی قرارگرفته است و شاهد آزادی مذهبی در ترکیه به‌عنوان یک کشور سکولار است. مسجد اورتاکوی که همچنین به‌عنوان مسجد مسیدیه، کلیسای آیوس فوکاس از دوران بیزانس و یک کنیسه به نام ای تی زد  حییم شناخته می‌شود. همچنین چشمه دامات ابراهیم پاشا واقع در میدان اورتاکوی که قدمت آن به قرن ۱۸ میلادی برمی‌گردد، ارزش دیدن دارد. سایر سایت‌های جذاب در منطقه اوراکوی عبارت‌اند از: هتل سیراگان پالاس، که قبلاً قصر بوده است، دبیرستان کاباتا مربوط به دوران عثمانی، رستوران فریه که قبلاً عمارت شکار شاهان بوده است، هتل شاهزاده، باشگاه شب یلدا و باشگاه شبانه ربنا می‌باشد. میدان اورتاکوی و مسجد اورتاکوی در قلب و مرکز محله اورتاکوی قرارگرفته است.

 

بازارهای خیابانی نیز در اورتاکوی محبوب هستند. این بازارها آخر هفته ها برگزار می‌شوند. بازدیدکنندگان ممکن است از خرید انواع مختلف صنایع‌دستی، سوغاتی‌ها، کتاب‌های دست‌دوم، اقلام مختلف و موارد دیگر لذت ببرند .

شب گردی در تابستان های محله اورتاکوی استانبول

شب‌های تابستان در اورتاکوی بسیار زنده و پرجنب‌وجوش است، چراکه اورتاکوی یک مرکز تفریحی و پر از سرگرمی‌های شبانه نیز هست. کلوپ‌های شبانه مشهور استانبول در اورتاکوی مانند کلوپ ربنا در خیابان ببک، واقع‌شده‌اند.

از رستوران‌های مشهور و کافه‌ها در اورتاکوی می‌توان به کافه هاوس و رستوران بنیان اشاره کرد.

به‌راحتی می‌توانید به اورتاکوی برسید. بسیاری از اتوبوس‌های عمومی شهر استانبول از همه مناطق به محله اورتاکوی می‌آیند. از بشیکتاش و کابالتا با اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی به ناحیه سریر بروید یا نیم ساعت تا آنجا پیاده‌روی کنید.

از اوسکودای تا کادیکوی هم از مسیرهای عمومی می‌توانید به بشیکتاش بروید و سپس ازآنجا می‌توانید اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی را سوار شوید. یک اسکله کوچک، منطقه اورتاکوی را به محله‌های دیگر در سمت آسیایی شهر استانبول توسط کشتی‌های مسافری متصل می‌کند.