عمارت ایهلامور استانبول بنایی باستانی در سیاحتی تاریخی

اگر قصد سفر به ترکیه رادارید معمولاً یکی از انتخاب‌های شما برای گشت‌وگذار می‌توانند شهر استانبول باشد. اگر شما این شهر را برای بازدید انتخاب کرده‌اید قطعاً از تاریخچه باستانی آن اطلاع دارید. اما شاید از جزئیات این تاریخچه باخبر نباشید. برای مثال در استانبول به علت قدمت بسیار بالا بناهای باستانی از قرون مختلف میلادی به چشم می‌خورد یکی از این عبارت‌ها و بناهای با طول عمر بسیار بالا عمارت ایهلامور است.

بسیار خرسندیم که در این مطلب می‌توانیم عمارت ایهلامور را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید تا شمارا به سیر و سیاحت در تاریخ عمارت ایهلامور ببریم.ابتدا می‌بایست به این سؤال پاسخ داده شود که به چه علت عمارت ایهلامور یک بنای باستانی شناخته می‌شود و قدمت آن به چه زمانی برمی‌گردد؟

تاریخچه و موقعیت مکانی عمارت ایهلامور

عمارت ایهلامور در قرن نوزدهم میلادی بنانهاده شده است. همچنین نام عمارت ایهلامور از درختان زیرفون نمدار که در باغ‌های آن وجود دارد گرفته‌شده است. در ابتدا ناحیه‌ای که این عمارت در آن قرار داشت خارج از شهر محسوب می‌شد. اما با گسترش شهر استانبول امروزه می‌توان گفت که عمارت ایهلامور جزئی از استانبول است. جالب است راجع به تاریخچه عمارت ایهلامور مطلبی را بدانید.

این عمارت ساخته دست جامعه ارمنی استانبول می‌باشد. همچنین جامعه ارمنی نقش بسیار مهمی در معماری و شهرسازی استانبول داشته‌اند. این جامعه دو قرن در استانبول به پادشاهان آن زمان خدمت می‌دادند، در طی این زمان جامعه ارمنی به بیش از ۶ تن از سلاطین عثمانی خدمت می‌کردند. این جامعه آثار فراوانی از خود در استانبول و سایر شهرهای قدیمی ترکیه به‌جای گذاشته‌اند. آن‌ها با به‌کارگیری سبک معماری ارمنی و تلفیق آن با معماری اروپایی در ساخت بسیاری از بناهای استانبول نقش بسزایی داشته‌اند.

عمارت ایهلامور که به عمارت کلاه‌فرنگی نیز مشهور می‌باشد در منطقه بشیکتاش، در تقاطع خیابان نوزجتیه، بین ایحلامور و تسویکیه واقع‌شده است. مساحت عمارت ایهلا مور ۲۵ هزار مترمربع می‌باشد که فضای آن شامل دو کوشک بانام‌های مایت و مرسیم می‌باشد.

کوشک مرسیم برای استفاده از سلاطین بوده و خانواده و همراهان سلاطین از مایت استفاده می‌کردند. امروزه این بنا تبدیل به کافه شده است که شما می‌توانید در آن به استراحت بپردازید و همچنین عصرانه‌ای لذیذ در آن نوش جان‌کنید.

از پیشینه عمارت کلاه‌فرنگی ایهلامور و استفاده‌هایی که از این امارت می‌شده است می‌توان به رقابت‌های کشتی و جنگ خروس و قوچ که سلطان عبدالعزیز در این مکان برگزار می‌کردند اشاره کرد. همچنین در این بنا سلطان عبدالمجید اول پذیرای سیاستمدار بزرگ لامارتین، شاعر و نویسنده مشهور فرانسوی نیز بوده است.

پس از بنیان‌گذاری جمهوری برای مدت‌ها از عمارت کلاه‌فرنگی استفاده نشد. کوشک مرسیم که سلاطین از آن استفاده می‌کردند به محلی برای تنظیمات و کوشک مایت به موزه‌ی تاریخی برای کوشک‌ها تبدیل شد. این کوشک‌ها در طول دهه ۱۹۸۰ بازسازی شدند. اما در سال ۱۹۸۷ برای بازدید عموم بازگشایی شد. همچنین در عمارت ایهلامور یک باغ نیز وجود دارد که شما می‌توانید قبل و بعد از بازدید به آنجا رفته و از فضای باز آن لذت ببرید.

برای بازدید از عمارت ایهلامور می‌توانید هرروز هفته به‌غیراز دوشنبه و پنجشنبه‌ها از ساعت ۹ و نیم صبح تا ۵ بعدازظهر و در ماه اکتبر تا فوریه از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر به این عمارت مراجعه کنید.

بازدید از عمارت ایهلامور

باید در نظر داشته باشید که نسبت به بناهای دیگر بازدید از عمارت ایحلامور نرخ بلیط ارزان‌تری دارد و حدود یک و نیم دلار برای شما هزینه ایجاد می‌کند. این هزینه قطعاً برای شما می‌تواند تجربیات زیادی به همراه داشته باشد و قطعاً باید حداقل یک‌بار امتحان شود.

دسترسی به عمارت ایهلامور

برای دسترسی به عمارت ایحلامور شما می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس‌هایی که به سمت عمارت ایهلامورمی‌روند، تقریباً در تمام شهر وجود دارند و از هر ایستگاه تقریباً ۴ الی ۵ عدد اتوبوس با مسیرهای مختلف می‌گذرد که یکی از آن‌ها به سمت مقصد شما حرکت می‌کند.

همچنین یکی از محدوده‌هایی که از آن دسترسی به سایر قسمت‌های شهر راحت و ممکن است کادیکوی می‌باشد. شما می‌توانید از ایستگاه اتوبوس مرکزی کادیکوی علاوه بر مقاصد دیگر، برای رسیدن به عمارت ایهلاموراستفاده کنید.