خیابان استقلال استانبول

زمانی که به استانبول سفر می‌کنید بسیار واجب است که به دیدن خیابان استقلال (استقلال) بروید. خیابان استقلال (استقلال به معنی خودکفایی است) در تکسیم (تقسیم به فارسی) ، منطقه بی او غلو استانبول، احتمالاً معروف‌ترین محله از جنبه سرگرمی در استانبول است. منطقه تقسیم و خیابان استقلال قلب شهر محسوب می‌شوند.

خیابان استقلال ،یک مایل خیابان با پیاده‌روهای عریض و رنگارنگ با خیابان و بلواری بزرگ است که از وسط محله بی او غلو می‌گذرد و پر از انواع مغازه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، نمایشگاه‌های خیابانی است و از میدان تکسیم (تقسیم) شروع می‌شود. تراموا قدیمی شهر از طول این خیابان عبور می‌کند.  خیابان استقلال، یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن شهر استانبول به‌حساب می‌آید.

موقعیت محلی و  اطلاعات مورد نیاز

خیابان استقلال با مکان‌های اداری و سفارتخانه‌های قرن نوزدهم که در دو طرف خیابان قرارگرفته‌اند احاطه‌شده است. این ساختمان‌های قدیمی در حال حاضر به مغازه‌های برندهای معروف خیابانی تبدیل‌شده‌اند. خیابان استقلال در شب‌ها به دلیل اینکه پر از مشاغل متعدد و مغازه‌ها، کافه‌ها، دیسکوها، باشگاه‌ها و رستوران‌های فراوان است، بسیار شلوغ می‌شود. تخمین زده می‌شود که هرروز حدود سه میلیون نفر از این خیابان گذر می‌کنند.

بسیاری از مردم خاطرات تلخ و شیرینی از این خیابان همیشه شلوغ دارند. این خیابان از میدان تکسیم شروع‌شده و به برج‌های گالاتا ختم می‌شود. این خیابان قلب تپنده شهر استانبول به‌حساب می‌آید. اگرچه رستوران‌های زنجیره‌ای غذاهای فست فودی در این خیابان در حال زیادشدن است اما همچنان این خیابان رنگ و بوی قدیمی خود را حفظ کرده است.

چه مکان‌هایی از این خیابان را باید حتماً ببینید؟

جدای از فرصت‌های بسیار خرید و مغازه‌های فراوان، این خیابان جاذبه‌های فراوان دیگری هم دارد. نگاهی به سینماهای تاریخی (مانند اطلس، بی او غلو)، گذرگاه‌های تاریخی (مانند هازوپولو، سوریه و چیچک)، کلیساها (سنت آنتوین، سانتا ماریا)، ساختمان‌های کنسولگری و گالری‌های هنری خلاقانه (حتماً سری به ساختمان‌های سالت بی او غلو، آرتر و مسیر بزنید). و همچنین نمونه‌های خیره‌کننده‌ای از معماری نئو کلاسیک و آرت نوو قرن نوزدهم را تحسین کنید.

شناخته‌شده به‌عنوان خیابان کبیر (خیابان بزرگ) در طول دوران عثمانی،زمانی این خیابان افراد باهوش و نابغه را به خود جذب می‌کرد. در دورانی بعدتر این خیابان محلی برای قدم زدن اشراف فرانسوی شد. که این خیابان را به نام گرند رودو پرا می‌شناسند. بعد از به وجود آمدن جمهوری ترکیه، نام خیابان به خیابان استقلال تبدیل شد.

در این خیابان کجا می‌توانید غذا بخورید؟

گزینه‌های غذای خیابانی استقلال ظاهراً بی‌پایان است – از دعوت‌نامه‌های غذاهای خیابانی ارزان‌قیمت ، مانند صدف‌های دوکفه‌ای و دریایی و پلوهای مختلف تا برخی از بهترین رستوران‌های استانبول موردعلاقه ما مانند ینی لوکانتاو و اکو نامبر شماره ۹٫

چگونه به این خیابان برسید؟

با یک مترو یا اتوبوس به میدان تکسیم (تقسیم) بروید و در خیابان پیاده‌روی کنید. یا با یک تراموا به کاراکوی بروید، ازآنجا شما می‌توانید به شبکه زیرزمینی قرن نوزدهم (یا از تپه سراشیب به سمت برج‌های گالاتا رفته و از آن بگذرید) و سپس به میدان تونل بروید و بعد از آن پیاده‌روی کنید. یکی از لذت‌بخش‌ترین راهه‌ای دیدن خیابان، این است که با  تراموای آن به نام تراموای نوستالژیک، در طول آن بالا و پایین بروید.