تور استانبول | تنگه بسفر

تنگه بسفر در استانبول

تنگه بسفر تنگه‌ای طبیعی است. که دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند و درنتیجه یک‌راه آبی بسیار استراتژیک است. این تنگه ابتدا در طول دوره سوم تشکیل قاره‌ها، رودخانه‌ای در یک دره بود که در پایان این دوره به‌یک‌باره در آب دریا غرق و تبدیل به تنگه شد. طول این تنگه در حال حاضر ۳۲ کیلومتر از سمت شمال به سمت جنوب است، عرض تنگه بسفر بین ۷۳۰-۳۳۰۰ متر  و عمق بین ۳۰-۱۲۰ متر متغیر است. قسمتی از آن بخش اروپایی شهر استانبول را از آسیایی آن جدا می‌کند. جریان آب در این تنگه همیشه از سمت شمال به سمت جنوب جریان است. بااین‌حال، جریان‌های قوی مخالف در زیر سطح آب ایجاد چرخش و گرداب می‌کند.

تنگه بسفر به چه معناست؟

تنگه بسفر از واژه‌ای در زبان تراسیان می‌آید که به معنی “عبور گاو” است که از افسانه آیو که یکی از عاشقان زئوس بود، گرفته‌شده است. هنگامی‌که هرا، همسر زئوس، به شوهرش مظنون شد که وارد یک رابطه عاشقانه با آیو شده است، زئوس آیو را به یک گاو کوچک تبدیل کرد و با این کار سعی کرد که او را از خشم هرا دور کند. آیو (که اکنون تبدیل به گاو شده بود) در سراسر تنگه شنا کرد، اما هرا این موضوع را فهمید و مگس بزرگی را به سمت او روانه کرد تا او را نیش بزند و در تمام مدت او را اذیت کند، و زندگی آیو را در دی‌ای اژه به پایان می‌رسد (به همین دلیل این دریا نام دریای آیونی دارد).

تنگه بسفر در زبان ترکی به‌عنوان بوگازیجی شناخته می‌شود و به معنی “تنگه درونی” است. از زمان‌های قدیم تاکنون، این تنگه به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشته است همیشه نقش مهمی را در ارتباطات ایفا کرده است، چراکه به همراه تنگه داردانلز، تنها راه عبور از دریای سیاه به دریای مدیترانه می‌باشد. به‌خصوص در طول جنگ سرد، این تنگه‌ها برای نیروی دریایی شوروی بسیار مهم بود.

محل مبادلات تجاری

تنگه بسفر یک آبراه بسیار شلوغ است و بسیاری از کشتی‌ها و تانکرهای نفتی جهان از آن عبور می‌کنند و کشتی‌های ماهیگیری محلی و کشتی‌هایی که از طرف قاره آسیا دررفت و آمد هستند از این تنگه عبور می‌کنند.چیزی در حدود ۴۸۰۰۰ کشتی از طریق این تنگه هرساله عبور می‌کنند، این میزان سه برابر متراکم‌تر از ترافیک کانال سوئز و چهار برابر متراکم‌تر از کانال پاناما  می‌باشد. تقریباً ۵۵ میلیون تن نفت هرساله از طریق تنگه بسفر حمل می‌شود.

اگر با تور استانبول قصد سفر به کشور ترکیه رادارید پس بهتر است بدانید که تنگه بسفر دارای سه پل معلق است که قسمت اروپایی شهر استانبول را به قسمت آسیایی آن متصل می‌کند.

اولین پل به نام پل بسفر شناخته می‌شود و در ۲۹ اکتبر ۱۹۷۳ بین محله‌های بیلربی و اورتاکوی باز شد. نام این پل به خاطر قربانیان کودتایی در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ به “شهدای ۱۵ ژوئیه” تغییر پیدا کرد. طول بین دو ستون این پل ۱۰۷۴ متر (۱۱۷۵ یارد) است دارای ۶ خط ۱۶۵ متر (۵۴۰ فوت) ارتفاع دارد.

دومین پل به نام “پل فاطه سلطان مهمت” (یا به‌طور خلاصه اف اس ام) شناخته می‌شود و در ۳ ژوئیه ۱۹۸۸ بین آنادولو هیشاری و روملی هیشاری ها افتتاح شد. این‌یکی پل ۱۰۹۰ متر (۱۱۹۲ یارد) طول دارد، دارای ۸ خط است و ۶۵ متر از سطح آب ارتفاع دارد.  پل FSM بخشی از بزرگراه (مسیر سواره اروپایی) بین استان‌های آنکارا و ادرنه است.

سومین پل به نام پل یاواز سلطان سلیم یا (یا به‌طور خلاصه پل YSS) شناخته می‌شود و در ۲۶ اوت ۲۰۱۶ بین محله‌های گریپس و پویرازکوی در امتداد ساحل تنگه افتتاح شد. این پل ‌یکی از طولانی‌ترین و بلندترین پله‌ای معلق در جهان است؛ ۱۴۰۸ متر (۱۵۴۰ یارد) طول بین ستون‌هایی با ارتفاع ۳۲۲ متر با عرض  ۵۹ متر (۶۵ متر) و ۸ خط برای وسایل نقلیه موتور و ۲ ریل برای قطارها دارد. بزرگراهی جدید در دو طرف پل سوم برای تجارت‌های بین‌قاره‌ای و ترافیک پررفت‌وآمد آن ساخته‌شده است.

در همه این پل‌ها تنها در زمان عبور به سمت آسیا عوارضی پرداخت می‌شود. در تعطیلات پل‌ها فقط به وسایل نقلیه با سیستم عبور الکترونیکی اجازه عبور داده می‌شود. هیچ دوچرخه و عابر پیاده‌ای مجاز به رفت‌وآمد بر روی این پل‌ها نیستند.تنگه بسفر یکی از محبوب‌ترین مناطق شهر استانبول و گردشگران تور استانبول است که برای انها لذت‌بخش است.