آبلیسک تتومس سوم ستون سنگی مورد علاقه امپراتور رومی

با نزدیک شدن تعطیلات بسیاری از خانواده‌ها دغدغه چگونه سپری کردن تعطیلات را خواهند داشت. بسیاری تمایل دارند که همراه دوستان و خانواده به مسافرتی خارجی رفته و آب و هوایی عوض کنند تا پس از تعطیلات بتوانند با انرژی بیشتری زندگی و کار را از سر بگیرند البته بسیاری مواقع مسئله هزینه و مسائل مالی مانع عملی شدن این تصمیم و خواسته می‌شود. آژانس‌های هواپیمایی معمولاً تورهایی با قیمت‌های مناسب و بسیار به صرفه ترتیب می‌دهند که این روزها بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. در این بین تور استانبول از جذابیت‌های بسیاری برای علاقه مندان برخوردار است. اگر تمایل به تهیه بلیت تور استانبول و سپری کردن تعطیلات خود در این شهر بی نظیر دارید لازم می دانیم به شما یادآوری کنیم که در گوشه گوشه این شهر می‌توانید بریده ای از تاریخ و اعصار کهن را بیابید که این چنین ویژگی در کمتر جایی ممکن است. خیابان‌ها، میدان‌ها و هر جایی که تصورش را کنید در استانبول می‌تواند به اندازه یک موزه شما را شگفت زده کند. یکی از جذابیت‌های این شهر وجود آثار تاریخی با قدمت بسیار زیاد (حتی مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح) در میادین این شهر است که از جمله آن‌ها می‌توان به آبلیسک تتومس سوم در میدان سلطان احمد فتحیه اشاره نمود.

در ادامه قصد داریم این اثر و چگونگی دسترسی و بازدید از آن را به صورت مشروح برای شما بازگو کنیم پس با ما همراه باشید.

آبلیسک تتومس سوم ستون سنگی مورد علاقه امپراتور رومی

درباره آبلیسک تتومس سوم

در زبان یونانی آبلیسک به معنای یک ستون به شکل هرم است که از جنس سنگ ساخته می‌شود. آبلیسک تتومس سوم در اصل یک ستون هرمی شکل از جنس سنگ است که متعلق به قرن چهارم میلادی می‌باشد. در حال حاضر این ستون هرمی سنگی در شهر استانبول و در میدان سلطان احمد واقع شده است. روایت شده که آبلیسک تتومس توسط تئودیوس، از امپراتوران بزرگ رومی در قسطنطنیه بنا شده است.

تتومس سوم (۱۴۷۹-۱۴۲۵ قبل از میلاد مسیح) ششمین فرعون از هجدهمین سلسله بزرگ فراعنه و یکی از فرعون‌های قدرتمند روم بوده است که فرمان ساخت یک آبلیسک در جنوب معبد بزرگ کارناک می‌دهد. کنستانتین دوم (۳۶۱-۳۳۷ بعد از میلاد) آبلیسک تتومس سوم و یک آبلیسک دیگر را در سال ۳۵۷ پس از میلاد و به مناسبت ازدواج خود و بیستمین سال سلطنتش، در امتداد رود نیل به اسکندریه منقل می‌کند.

آبلیسک تتومس سوم از جنس گرانیت قرمزی که از شهر اسوان از توابع رود نیل به دست می‌آمده ساخته شده و در ابتدا ارتفاعی نزدیک به ۳۰ متر داشته است. قسمت پایینی این آبلیسک در دوران باستان و احتمالاً در زمان حمل و یا نصب مجدد دچار آسیب دیدگی شده است. امروزه ارتفاع حدودی این آبلیسک ۱۸٫۵۴ یا ۱۹٫۶ متر بدون در نظر گرفتن ارتفاع پایه و با احتساب آن حدود ۲۵٫۶ متر می‌باشد.

به منظور سهولت در جا به جایی در بین چهار گوشه آبلیسک تتومس سوم چهار مکعب برنزی قرار گرفته است. همچنین کتیبه ای با نقش و نگارهای با موضوع پیروزی‌های تتومس سوم و شرح فتح میتانی در قاهره در سال ۱۴۵۰ پیش از میلاد بر چهار وجه این ستون هرمی حکاکی شده که کاملاً مشهود است.

آبلیسک تتومس سوم ستون سنگی مورد علاقه امپراتور رومی

بازدید از آبلیسک تتومس سوم

آبلیسک تتومس سوم در منطقه فتحیه و محله سلطان احمد استانبول واقع است که یکی از تاریخی‌ترین مناطق استانبول ترکیه به شمار می‌رود و آثار تاریخی و موزه‌ها و جاذبه‌های توریستی بی شماری را در دل خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به مسجد آبی، موزه هنرهای ترکی و اسلامی، موزه جمهوری، ستون مارپیچ و … اشاره نمود. شما گردشگران عزیز می‌توانید در زمان بازدید از این موزه‌ها و مراکز تفریحی و تاریخی بازدیدی هم از سازه آبلیسک تتومس سوم در میدان سلطان احمد داشته باشید.

بازدید از آبلیسک تتومس سوم برای عموم رایگان بوده و در تمام ایام هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز ممکن می‌باشد.

آبلیسک تتومس سوم ستون سنگی مورد علاقه امپراتور رومی

دسترسی به آبلیسک تتومس سوم

برای بازدید از آبلیسک تتومس سوم می‌توانید از تراموا استفاده کنید و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید و کمی مسیر را تا میدان پیاده روی کنید.
در اطراف آبلیسک تتومس سوم هتل، پارک، کافه و رستوران و مراکز خرید متعددی وجود دارد و به دلیل تاریخی و توریستی بودن این منطقه بسیار به صرفه است که محل اقامت خود را در یکی از هتل‌های آنجا برگزینید.

آدرس آبلیسک تتومس سوم

Binbirdirek Mh., 34122 Sultanahmet/Fatih/Istanbul, Turkey

شماره تماس آبلیسک تتومس سوم

+۹۰ ۲۱۲ ۵۲۰ ۷۷ ۴۰

آبلیسک تتومس سوم ستون سنگی مورد علاقه امپراتور رومی

امیدواریم مطالب فوق اطلاعات کامل و مفیدی در ارتباط با آبلیسک تتومس سوم در اختیار شما قرار داده باشد و در سفر به ترکیه برای بازدید از این اثر تاریخی ترغیب نماید.

در انتها برای شما عزیزان اتفاقات خوب و به یاد ماندنی در تور استانبول آرزومندیم.