مجسمه هیتی ها hitti monument یادگاری از اولین تمدن در آناتولی (آنکارا امروزی)

درزمانی که در تور آنکارا هستید و در حال گذر از خیابان‌های زیبا و جذاب این شهر قدیمی یعنی آنکارا می‌باشید، مکان‌های دیدنی زیادی نظیر مراکز خرید مدرن و همچنین مراکز تاریخی و باستانی که بسیار دیدنی هستند را خواهید دید.
همچنین شهر آنکارا و خیابان‌ها و میدان‌ها آن دارای مجسمه‌ها و آثار باستانی قدیمی هستند که هرکدام نشانگر تاریخ و همچنین فرهنگ مردم آنکارا و ترکیه است.
اگر بخواهیم یکی از این آثار را که گویای قسمتی از تاریخ بسیار قدیمی شهر آنکارا و یا آناتولی است را به شما معرفی کنیم می‌توان به مجسمه هیتی ها hitti monument اشاره کرد که دریکی از میدان‌های بسیار معروف شهر آنکارا قرار دارد.

با ما همراه باشید تا درباره‌ی این بنای تاریخی و همچنین وجود آن در این میدان بیشتر بدانید.

مجسمه هیتی ها hitti monument یادگاری از اولین تمدن در آناتولی (آنکارا امروزی)

مجسمه هیتی ها hitti monument و تاریخچه آن

مجسمه هیتی ها hitti monument در میدان سیهیه sihiye و در ابتدای خیابان میتات پاشا و همچنین بلوار آتاتورک قرار دارد.
هرروزه هزاران نفر از کنار این مجسمه قدیمی رد می‌شوند و کم‌تر کسی از توریست‌ها داستان این مجسمه را می‌دانند چون این مجسمه فاقد هرگونه تابلو است تا اطلاعات آن را در اختیار مردم و همچنین توریست‌ها قرار دهد.
مجسمه هیتی ها hitti monument به‌عنوان یک یادگاری از هیتی ها، که اولین تمدن شناخته‌شده در منطقه آناتولی (آنکارای امروزی) می‌باشند، ساخته‌شده است.
مجسمه هیتی ها در سال ۱۹۷۸ توسط ودات دالوکای، شهردار وقت آنکارا، در این میدان قرار داده شد.
ساخت این مجسمه توسط مجسمه‌ساز بسیار برجسته و مشهور ترکیه‌ای، نورست سومان صورت گرفته است.

در اکتشافات تاریخی در سال ۱۹۷۳ که در منطقه آلاجاهویوک انجام گرفت، مجسمه‌های هیتی ها که در هزاران سال پیش در این منطقه زیست می‌کردند، پیدا شد و طرح مجسمه هیتی ها hitti monument واقع در میدان سیهیه برگرفته از مجسمه‌های یافت شده مربوط به زمان هیتی‌ها در منطقه ذکرشده است تا یادگاری از اولین تمدن آناتولی باشد.
جالب است بدانید نمونه‌های دقیقاً شبیه به مجسمه هیتی ها hitti monument درون موزه تمدن آناتولی نگه‌داشته می‌شود و می‌توانید ضمن بازدید از مجسمه هیتی‌ها، به موزه تمدن آناتولی رفته و طرح‌های اصلی آن را ببینید.
دایره‌ای که در این مجسمه وجود دارد نشان‌دهنده خورشید و همچنین دوران حکومت هیتی ها که دوران خورشید هم شناخته می‌شود است.

مجسمه هیتی ها hitti monument یادگاری از اولین تمدن در آناتولی (آنکارا امروزی)

طراحی و عرضه مجسمه هیتی ها hitti monument در آنکارا

طرح مجسمه هیتی‌ها بین سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۹۵ یعنی نزدیک به ۱۸ سال نماد شهر آنکارا و همچنین شهرداری آنکارا بوده اما در سال ۱۹۹۵ در تاریخ ۲۹ جون این لوگو توسط تصمیم شورای شهر آنکارا عوض شد.
در سال ۱۹۷۷ مجسمه هیتی ها توسط شرکت بیمه آناتولی در جشنی باشکوه برای عموم به نمایش گذاشته شد.

بازدید از مجسمه هیتی ها hitti monument در آنکارا

ازآنجاکه مجسمه هیتی ها hitti monument یک یادگاری و نماد سمبولیک از دوران باستانی شهر آنکارا است، نیاز به گذاشتن زمان زیادی برای دیدن آن نیست و شما در هنگام رد شدن از میدان مشهور سیهیه در بلوار آتاتورک می‌توانید آن را ببینید و اگر علاقه داشتید در کنار آن عکس بی اندازید و پیشنهاد ما به شما بعد از بازدید از  مجسمه هیتی ها hitti monument این است که از مکان‌های دیدنی نزدیک آن نظیر پارک بویوک شهیر و مراکز خرید موجود در خیابان آتاتورک دیدن کنید.

مجسمه هیتی ها hitti monument یادگاری از اولین تمدن در آناتولی (آنکارا امروزی)

دسترسی به مجسمه هیتی ها hitti monument در آنکارا

در آنکارا ازآنجاکه این مجسمه در مهم‌ترین خیابان شهر یعنی بلوار آتاتورک و میان معروف‌ترین میدان شهر آنکارا قرار دارد، دسترسی به آن بسیار آسان بوده و می‌توانید با مترو به‌راحتی در ایستگاه میدان سیهیه Sihiye از مترو پیاده شده بعد از آمدن به خیابان مجسمه را در میان میدان ببینید و اگر می‌توانید با اتوبوس به این میدان آمده و مجسمه را در میان میدان پیدا کنید.
یا اینکه زمانی که در اتوبوس در حال عبور از بلوار آتاتورک و نزدیکی پارک بویوک شهیر هستید می‌توانید از درون وسیله نقلیه  مجسمه هیتی ها hitti monument را ببینید

آدرس مجسمه هیتی ها hitti monument در آنکارا

ترکیه، آنکارا، محله اولوس، میدان سیهیه Sihiye