غار داملاتاش واقع در آلانیا

غار داملاتاش در سال ۱۹۴۸ به صورت اتفاقی کشف شده است. پس از انفجار یک دینامیت به‌منظور انهدام یک توده سنگی برای بندر آلانیا این غار کشف شده است. نکته قابل توجه در مورد این غار این است که نمونه‌ای از آن به همین شکل (از نظر ویژگی‌های درونی) در کشور آلمان دیده شده است. یکی از ویژگی‌های این غار که آن را زبانزد خاص و عام کرده است درمان بیماری آسم می‌باشد. داملاتاش به زبان ترکی به معنی سنگ قطره‌ای می‌باشد.

غار داملاتاش واقع در آلانیا

ویژگیهای غار داملاتاش

غار داملاتاش در آخرین دوران زمین شناسی شکل گرفته است. مدت تشکیل غار داملاتاش حدود ده الی پانزده هزار سال می‌باشد. البته آنچه که در مورد شکل‌گیری این غار بسیار حائز اهمیت بوده بارش‌های زیاد شهر آلانیا می‌باشد. فضای داخل غار حدود ۲۵۰۰ کیلومتر می‌باشد و رطوبت مطلق این غار حدود نوزده درصد و رطوبت نسبی آن نزدیک به ۹۸ درصد می‌باشد. احتمال فرو ریختن این غار طبق بررسی زمین شناسان وجود ندارد. دلیل این امر هم ضخامت بالای ده متری دیواره‌های غار داملاتاش می‌باشد.

دلایل پزشکی استفاده از غار داملاتاش

عواملی که به فرایند درمان آسم کمک می‌کنند آرامش و حالت رادیو اکتیوی می‌باشند به علت افزایش رطوبت و دی اکسیدکربن فراوان در این غار مردم احساس سرمای کمتری در غار دارند وجود چهار تابع مفید و اثربخش در درمان آسم که عبارتند از نیتروژن, اکسیژن, یون‌ها و گازهای رادیواکتیوی افراد دچار عارضه آسمی را به این غار می‌کشاند که در ابتدا در طبقه بالا قرار کار قرار می‌گیرند و پس از تطبیق به طبقه پایین رفته و از هوای این غار در جهت تسکین استفاده می‌نمایند.

غار داملاتاش واقع در آلانیا

علت نامگذاری غار داملاتاش

به زبان ترکی داملاتاش یعنی چکه کردن. علت نامگذاری این اسم بر روی این غار وجود داشتن آهک‌های بالای غار می‌باشد که به صورت چکه چکه بر سر مسافرین و گردشگران می‌ریزند از این رو نام این غار را به نام داملاتاش یا همان سنگ قطره‌ای نهاده‌اند.

دلیل استفاده توریست‌ها از غار داملاتاش

همانطور که در بخش دلایل پزشکی به بهبود درمان آسم بر اساس ویژگی‌های هوایی این غار اشاره شد, اما استفاده و بازدید از غار فقط برای درمان آسم نمی‌باشد. توریست‌ها طبق تجویز پزشکان می‌توانند طی درمان ۲۰ الی ۲۵ روزه برای بیماری روماتیسم نیز از غار داملاتاش استفاده کنند. نکته جالب برای توریست‌ها و مسافران در میزان دمای این غار می‌باشد که تقریباً در همه فصول سال نزدیک به ۲۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

غار داملاتاش واقع در آلانیا

نکاتی چند در مورد غار داملاتاش

یکی از مهمترین دغدغه‌های سفر در تور آنتالیا , بازدید از اماکن زیبا و پر مخاطب می‌باشد که همواره افراد سعی برآن دارند از فرصت به دست آمده بهترین استفاده را ببرند. غار داملاتاش علاوه بر اینکه یک جاذبه توریستی محسوب می‌شود برای افرادی که تمایل به مداوا و آب درمانی میز دارند بسیار پر اهمیت می‌باشد بازدید از این غار با هزینه بسیار اندک صورت می‌پذیرد و گردشگران می‌توانند علاوه بر بازدید از این غار به خرید اشیاء محلی و سنتی که توسط مغازه‌های کوچک در اطراف این غار می‌باشد. نیز بپردازند و با خرید آنها هدیه‌ای را جهت سوغاتی برای دوستان خود در نظر بگیرند. علاوه بر این غار داملاتاش به دلیل همجواری با دریا می‌تواند نقطه مناسب در جهت گذشتن وقت سفر به شکل مناسب محسوب شود.

خلاصه‌ای از ویژگیهای غار داملاتاش

  • این غار در شهربندری آلانیا قرار دارد.
  • استفاده و بازدید از این غار برای تسکین بیماری‌هایی همچون رماتیسم و آسم بسیار مفید می‌باشد.
  • دلیل نامگذاری غار داملاتاش ریختن قطره قطره آب آهک بر روی مسافران و بازدیدکنندگان این مکان می‌باشد.
  • بازدیدکنندگان می‌توانند طی درمان ۲۰ الی ۲۵ روزه به آب درمانی در این غار بپردازند.

امیدواریم از سفرتان در تور آنتالیا لذت ببرید.