آمفی‌تئاتر آسپندوس در ترکیه

آمفی‌تئاتر آسپندوس در ۴۰ کیلومتری شهر آنتالیا و ۸ کیلومتری شهر سریک واقع‌شده است. آسپندوس یکی از باشکوه‌ترین آمفی‌تئاترهای دنیا را دارد که از بقایای باستانی آنتالیا به شمار می‌رود، که سالانه تعداد زیادی از بازدیدکنندگان تور آنتالیا را به خود جذب می‌کند. آمفی‌تئاتر آسپندوس از مراکزی است که در عهد باستان وجود داشته و امروزه از آن محافظت می‌کنند.

آمفی‌تئاتر آسپندوس در ترکیه

تاریخچه ساخت آمفی‌تئاتر آسپندوس

آمفی‌تئاتر آسپندوس در سال ۱۵۵ پس از میلاد و توسط امپراتوری روم، مارکوس اورلیوس ساخته شد و که دارای ظرفیتی بالغ‌بر ۱۵۰۰۰ نفر تا ۲۰۰۰۰ نفر می‌باشد که بعدها به‌عنوان کاروانسرا هم مورداستفاده قرارگرفته و همیشه بر روی این اثر و سایر بقایای باستانی آنتالیا، مراقبت و مرمت انجام‌شده است. این آمفی‌تئاتر تا به امروز با حفظ تمام ویژگی‌هایش هنوز هم پابرجاست. یکی از ثروتمندترین شهرها در زمان گذشته، شهر آسپندوس می‌باشد که ساخته رومی‌ها در ۲۰۰ سال پس از میلاد است. سالن تئاتر این شهر یکی از بی‌نظیرترین سالن‌های تئاتر در تمام دنیا محسوب می‌شود.

آمفی‌تئاتر آسپندوس در ترکیه

مشخصات آمفی‌تئاتر آسپندوس

ردیف جلو صندلی‌های آمفی‌تئاتر آسپندوس مخصوص قاضی‌ها و سناتورها بوده و ردیف دوم مختص افراد مشهور و معروف شهر بوده است. شواهد نشان می‌دهد که این شهر جز اولین شهرها است که به ضرب سکه پرداخته است. همچنان هم حالت ساختمان‌ها به شکل باستانی در برخی نقاط وجود دارد و قنات‌هایی هم در قسمت شمالی این شهر وجود دارد. این شهر علاوه بر بقایای باستانی آنتالیا محسوب شدن، دارای جنگل‌های سرسبز و دشت‌های بزرگ و وسیع است. درگذشته از چوب درختان برای ساخت مبلمان و مجسمه استفاده می‌کردند و از نقره و طلا، پرده درست می‌کردند. امرارمعاش مردم درگذشته از استخراج نمک از دریاچه و پرورش اسب بوده است.

آمفی‌تئاتر آسپندوس در ترکیه

حمل‌ونقل به آسپندوس

برای رفتن به این شهر در تور آنتالیا و بازدید از آمفی‌تئاتر آسپندوس توصیه می‌شود از دفتر کرایه‌ای که در لابی هتل قرار دارد اتومبیل کرایه کنید و یا تاکسی بگیرید زیرا در سفر تفریحی حمل‌ونقل عمومی برای شما خسته‌کننده و زمان‌بر خواهد بود.