دانستنی‌هایی درباره تور ترکیه

جدا از اینکه کشور ترکیه حدود این دو سال که گذشت با چه مشکلاتی روبه‌رو بوده است. نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که کشور ترکیه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم برای توریست‌ها به‌خصوص توریست‌های ایرانی بوده است. به دلیل اینکه کشور ترکیه یکی از جاذبه‌های دیدنی بزرگ در دنیا است. هرچند به دلیل مشکلات و بی امنی‌های اخیر کشور ترکیه کمی تور ترکیه مثل سابق نبوده است. ولی هنوز بهترین گزینه برای انتخاب شدند توسط گردشگران بوده است.

کشور ترکیه یا همان جمهوری ترکیه، ازنظر موقعیت در جایگاه خاص و ویژه‌ای قرارگرفته است. کشور ترکیه در دو قاره وجود دارد، قاره آسیا و اروپا که سبب با رفتن اهمیت این کشور بوده است. در سفر به ترکیه با معماری‌های زیبا، سواحل رؤیایی، آب‌وهوای فوق‌العاده در بعضی نقاط، طبیعت خاص و زیبا و فرهنگ غالب مردم که در کوچه‌ها و خیابان‌ها کشور ترکیه در جریان بوده است، باعث جذابیت بیشتر آن شده است. به‌طوری‌که باید تور آنتالیا و تور استانبول را دو تا از اصلی‌ترین مکان‌های سفر خود حتماً قرار دهید. ساحل‌های زیبا و بیکران آنتالیا و معماری‌های ارزشمند استانبول و حال و هوای خاصی که در این شهرها حاکم بوده است هر توریستی را برای سفری دوباره به این شهرهای زیبا و به‌یادماندنی ترغیب خواهد کرد.

اطلاعات مهمی که در تور ترکیه باید دانست:

  • تفاوت ساعت ترکیه با تهران: ۱:۳۰-
  • زبان ملی: زبان ترکی
  • ارز رسمی: لیر ترکیه
  • ولت برق شهریک ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز
  • پیش‌شماره کشور: ۹۰+
  • تماس اضطراری:۱۱۲
  • مسیر رانندگی: راست
  • پایتخت کشور: شهر آنکارا
  • وسیع‌ترین شهر: استانبول

عوض کردن آب‌وهوا با تور ترکیه

آب‌وهوا متنوع کشور ترکیه به دلیل عرض جغرافیایی و توپوگرافی آن بوده است. منطقه‌های که ساحلی بوده مانند ساحل دریای اژه و مدیترانه آب و هوایی مدیترانه‌ای دارند. در فصل گرم تابستان خیلی سخت می‌توان باران را مشاهده کرد. و همچنین در این مناطق زمستانی معتدل و بارانی در انتظار مردم آنجا است و کمتر شاهد ریزش برف هستند. در تمام فصل تابستان آب دریاهای اژه و مدیترانه گرم و مطبوع بوده که به همین دلیل بسیار برای گردشگرانی که تمایل به شنا دارند مناسب است. مناطق نزدیک دریای مرمره که شهر استانبول هم جز آن بوده آب و هوایی متغیر دارد بین آب‌وهوای اقیانوسی و نیمه مدیترانه‌ای است. فصل زمستان در این مناطق هوایی سردتر از مناطق ساحل غربی و جنوبی دارد. بارش برف در این مناطق ساحلی بسیار اتفاقی عادی بوده است، هرچند که این برف زیبا ماندگاری طولانی بر روی زمین نداشته است و به‌سرعت آب خواهد شد، این ریزش برف فقط محدود به چند روز از فصل زمستان بوده است. در فصل تابستان دریای زیبای مرمره از دریای اژه و مدیترانه سردتر بوده است.

بخش دریای سیاه باوجود حضور کوه‌های بلند قفقاز آب و هوایی اقیانوسی با بارش باران فراوان را داردو تنها بخشی از کشور ترکیه بوده است که می‌تواند سالانه میزان زیادی بارش را داشته باشد. در قسمت شرق دریای سیاه به‌طور میانگین سالانه ۵۰۰/۲ سی‌سی بارش را خواهد داشت که این مقدار بارش در کل کشور بالاترین میزان بوده است. فصل تابستان در این بخش کشور آب و هوایی گرم و مرطوب دارد باوجوداینکه زمستانی بسیار سرد و بی‌روحی را تجربه می‌کند. در تمام سواحل کشور ترکیه دریای سیاه‌آبی دائماً خنک را دارد به حدی که بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی گراد بوده است و حتی در فصل تابستان هم به حدی که دریای مرمره برای شنا مناسب بوده دریای سیاه مناسب نبوده است. بخش‌های داخلی کشور ترکیه مانند شهر آنکارا بیشتر فصل تابستان داغی را و فصل زمستان بسیار سرد و برفی را تجربه می‌کند.

هزینه‌های روتین تور ترکیه

قیمت هاستل

اگر کمی در شهر جستجو کنید حتماً می‌توانید هاستل هایی باقیمت مناسب و ارزان حدود ۳۴ تا ۳۴۴ لیر برای یک‌شب اقامت پیدا کرد. بهتر است حواستان به هاستل هایی باشد که قیمت‌های بسیار بالا مانند چند ده هزار لیر از شما می‌گیرد که اصلاً مناسب نبوده است.

قیمت هتل‌ها

هتل یک ستاره قیمتی معادل ۱۰۳ تا ۱۷۲ لیر، هتل دوستاره قیمت ۸۶ تا ۲۷۹ لیر، هتل سه ستاره ۸۳ تا ۶۸۸ لیر، هتل چهار ستاره قیمتی معادل ۱۲۰ تا ۰۹۵/۳ لیر، هتل پنج ستاره قیمت ۱۴۸ تا ۲۸۵/۹ لیر دارند.

قیمت‌های میانه خوراکی‌ها در تور ترکیه (با توجه به قیمت‌های شهر آنکارا)

خوردن یک وعده غذایی در ارزان‌ترین رستوران‌ها قیمتی معادل ۱۵ لیر دارد. و یک غذای دو نفرِ در یک رستوران سطح متوسط قیمت معادل ۶۰ لیر دارد. مک‌دونالد قیمتی معادل ۱۵ لیر دارد. اگر هم به آشپزی علاقه‌مند هستید، با توجه به ذائقه‌تان که غربی یا آسیایی باشد می‌توان برای مواد موردنیاز خود را برای یک هفته به ترتیب ۱۳۵ و ۱۰۴ لیر خریداری کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که میزان هزینه با توجه به محاسبات استانداردی که به را کالری موردنیاز یک فرد سالم و بالغ نیاز بوده محاسبه‌شده است که می‌توان از آن جمله به نان تازه، برنج سفید، گوشت گاو، تخم‌مرغ، شیر، سینه مرغ، پنیر، سیب‌درختی، موز، پرتقال، گوجه، سیب‌زمینی، پیاز و کاهو اشاره کرد.

هزینه وسایل عمومی تور ترکیه (شهر آنکارا)

هزینه خرید بلیط تک نفرِ برای مترو، اتوبوس و یا تراموا حدود ۵۰/۲ لیر بوده است. هزینه تاکسی ۱۰/۳ است. مسافت یک کیلومتری با تاکسی ۷۰/۲ بوده است. اگر یک ساعت تاکسی برای شما منتظر بماند ۲۵ لیر می‌گیرد، هزینه یک لیتر بنزین ۴۵/۴ لیر است.

نکاتی به را صرفه‌جویی در هزینه تور ترکیه

در فصل و ماهی که کشور ترکیه کمتر توریست دارد به ترکیه سفر کنید. توریست‌ها در ماه‌های جولای تا سپتامبر بیشترین سفر را به ترکیه خواهند داشت، به همین دلیل اقامتگاه‌ها اتاق‌های خود را با هزینه بالاتری کرایه می‌دهند. بنابراین برای صرفه جوی در هزینه‌های خود بهتر است در ماه‌های آوریل، مه و یا اکتبر به ترکیه سفر کرد.

مواد غذایی ارزان

بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود از رستوران‌های که برای توریست‌ها بیشتر به آنجا می‌روند و یا همان رستوران‌های بین‌المللی خودداری کنید. غرفه‌های کنار خیابان و یا رستوران‌ها محلی هزینه ارزان‌تری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

از مهمان‌نوازی مردم محلی بهره‌مند شوید

برای اینکه از هزینه‌های اقامتگاه‌ها که ارزان‌ترین آن‌ها ۱۰ لیر بوده دوری‌کنید می‌توانی با استفاده از سایت‌هایی که این فرصت را به شما می‌دهند که شب را به‌طور رایگان در منزل مردم محلی آنجا سپری کنید استفاده کنید که به این طریق علاوه بر کاهش هزینه‌های سفر می‌توانید دوستان خوبی در سایر کشورها هم پیدا کنید و به‌راحتی با مدل زندگی مردم سایر کشورها آشنا شوید.

جاذبه‌های گردشگری در تور ترکیه

جاذبه ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه ۱۰۰۰ سال کلیسا بوده است و به دلیل معماری خاص و زیبای آن شهرت زیادی دارد این مسجد در قرن ۶ میلادی بازسازی شد و بعد از جمهوری شدن کشور ترکیه رئیس‌جمهور آن زمان این مسجد را به یک موزه باستانی تبدیل کرد.

شهر باستانی افسوس در تور ترکیه

این شهر تاریخی در آناتولی کشور ترکیه قرار دارد که از برترین مکان‌های توریستی بوده است. معبد معروف آرتمیس در این شهر تاریخی زیبا بناشده است.

شهر باستانی کاپادوکیه در تور ترکیه

این شهر باستانی زیبا که مردم در آن ۶ قرن قبل از میلاد زندگی می‌کردند در حال حاضر بیشتر به دلیل دودکش‌های طبیعی رؤیایی خود معروف بوده است. برای دیدن این دودکش‌های زیبا بهتر است از بالن استفاده کرد.

کاخ توپ قاپی در تور ترکیه

کاخ توپ قاپی در دوران عثمانی مرکز اداری و حرم سلطنتی بوده است. این ساختمان بزرگ و باشکوه روی تپه‌های که به دریای مرمر دید داشته و تنگه به سفر و شاخ طلایی بناشده است.

چشمه پاموک کاله

پاموک کاله معنی قلعه پنبه‌ای را می‌دهد. این چشمه‌ها تراسی شکل بوده که با آب داغ پرشده است که به دلیل مواد معدنی درون آن خاصیت درمانی داشته است، و جز میراث جهانی یونسکو به‌حساب می‌آید.

صومعه سوملا در تور ترکیه

این صومعه در کوه ملأ سنگ‌تراشی شده است. قدمت این صومعه سوملا به ۱۶۰۰ سال می‌رسد.

کوه نمرود در تور ترکیه

قله‌ای به بلندی ۲۱۳۴ متر و وجود یر مجسمه‌های تاریخی که توسط شاه آنتیوخوس ساخته‌شده است کوه نمرود را بسیار خاص و زیبا کرده تا حدی که جز میراث جهانی یونسکو قرارگرفته است.

شهر تاریخی آنی در تور ترکیه

پادشاهارمنستان پایتخت خود را از شهر قارص به شهر آنی انتقال داد و همین وضع شروع شکوفا شدند شهر آنی بوده تا جایی که الآن جز میراث جهانی یونسکو قرارگرفته است و کلیسای آنی از معروف‌ترین ساختمان‌های این شهر تاریخی و بزرگ بوده است.

تئاتر اسپندوس در تور ترکیه

در ۴۰ کلیلومتری شهر آنتالیا و ۸ کیلومتری سریک تئاتر ۲۰۰۰۰ نفری اسپندوس بناشده است که در سال ۱۵۵ بعد از میلاد مسیح در دوران روم بناشده است. این مکان در آن زمان مرکز تجاری و پرورش اسب بوده است و امروزه برای جشنواره‌های مهم هنری بکار گرفته می‌شود.

شهر پرگامون در تور ترکیه

خاص و ویژه بودن شهر تاریخی پرگامون که در خلیج مدرن برگاما قرار دارد بیشتر از تمام مکان‌های تاریخی است که در کشور ترکیه وجود دارد. شهر پرگامون پایتخت فرمانروایی پرگامن بوده است. باارزش‌ترین کتابخانه دوران باستان در این شهر بناشده بود.

منطقه اولودنیز در تور ترکیه

بهترین منطقه برای حمام آفتاب و شنا برای توریست‌ها بوده است. اولودنیز در بین پاراگلاید سواران هم بسیار محبوب بوده است. آب‌وهوای این منطقه بسیار عالی بوده با مناظر بی‌نظیر و جادویی مخصوص به خودش که حتماً باید زمانی را برای دیدن این منطقه در سفر خود به ترکیه اختصاص دهید.

آب‌انبار باسیلیکا در تور ترکیه

این آب‌انبار تاریخی در سال ۵۳۲ میلادی به‌فرمان پادشاه یوستینیانوس اول برای قصر بیزانس و زمین‌های دور این قصر حفاری و ساخته شد. این آب‌انبار که حدود دو هزار مخزن آب شیرین از بزرگ‌ترین وسیع‌ترین آب‌انبارهای دوران بیزانس بوده که در زیر شهر استانبول که در آن دوران به قسطنطنیه معروف بود بناشده است. این اسم به دلیل وجود ستون‌هایی بوده که ردیفی بناشده است که به آن سارای هم گویند که به ترکی معنی مکان را می‌دهد. در عصر حاضر علاوه به راین ستون‌های زیبا سقف‌های طاقی شکل را هم می‌توان مشاهده کرد، و از زیبایی‌های این مکان تاریخی لذت برد.

شهر های ترکیه


استانبول

آنکارا

آنتالیا