مقاصد گردشگری اروپا

جذابیت‌های گردشگری در قاره اروپا

قاره اروپا به دلایل مختلفی از نخستین و مهم‌ترین گزینه‌های مسافران برای سفر به شمار می‌آید ازجمله: گونه‌های مختلف فرهنگ و آداب‌ورسوم، ساختمان‌ها و سازه‌هایی با معماری زیبا و قدمت زیاد، و وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان و محبوب. معماری خاص و منحصربه‌فرد سازه‌های فرهنگی یا تاریخی موجود در اروپا محدود به شهرهای شناخته‌شده آن مثل رم یا آت نیست بلکه در شهرهای دیگر نیز آثار فرهنگی و تاریخی فراوانی وجود دارد که این قاره را به مقصد مناسبی برای گردشگران علاقه‌مند مبدل کرده است. در متن پیش رو قصد داریم آثاری تاریخی و فرهنگی از قاره اروپا را که دارای قدمت فراوانی هستند موردبررسی قرار دهیم.

فرانسه
انگلستان
آلمان
ایتالیا

بنای آکروپلیس، آتن، یونان واقع در قاره اروپا

صخره مقدس یا شهر دارای ارتفاع را آکروپلیس می‌نامند که در سرتاسر دنیا به تعداد فراوانی وجود دارد. اگرچه آکروپلیس در سرتاسر یونان زیاد است اما آکروپلیس مدنظر ما به‌اندازه‌ای خاص و منحصربه‌فرد است که هرجایی نام آکروپولیس آورده شود قطعاً منظور همان آکروپلیس معروف و شناخته‌شده است.

از ویژگی‌های خاص آکروپلیس می‌توان به ثبت در میراث فرهنگی قارهٔ اروپا به‌عنوان برجسته‌ترین بنا در سال ۲۰۰۷ اشاره کرد. این بنا مربوط به ۵ قرن قبل از میلاد است و قدمت آن بازمی‌گردد به ایام پایانی دوره برنز.

اگر بخواهیم از سازه‌های کلاسیک به سبک معماری یونانی مثال خوبی بیاوریم بنای آکروپلیس بهترین نمونه آن است. پارتنون به معنای مکانی است که باکره‌ها در آن اقامت دارند و درواقع به‌این‌علت ساخته می‌شود که ادای احترام باشد به آتنا که ایزد نگه‌دارنده شهر است و سازه‌ای به همین نام در بخش میانی آکروپلیس یعنی معبد پارتنون وجود دارد. علاوه بر این‌ها آکروپلیس دارای جنبه دفاعی نیز بود و در هنگام حملات مختلف مردم شهر با پناه بردن به این مکان‌ها خود را در سنگری امن قرار می‌دادند. روح آتن نام دیگری است که به آکروپلیس اختصاص می‌دهند.

الحمرا، گرادانا، در اسپانیا واقع در قاره اروپا

در کوه‌های آندولس مردمی از آفریقای شمالی سکنی گزیده‌اند که تمدن و آداب‌ورسوم جالب‌توجهی دارند که نمود آن به‌خوبی در الحمرا مشهود است. در بنای مذکور آب‌نماهایی زیبا و گل و گیاهانی رنگارنگ و سرسبز چشم‌اندازی زیبا آفریده که هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند. کاخ الحمرا دارای دسترسی اندکی سخت و بر بالای تخته‌هایی سنگی قرار دارد و به جرات می‌توان گفت که از شناخته‌شده‌ترین سازه‌هایی با معماری اسلامی به شمار می‌رود که در ترکیب آن با کوه و رود و درختان اطرافش مجموعه‌ای چشم‌نواز و بی‌نظیر را پدید آورده است. الحمرا در دوره‌ای از تاریخ دچار افت و تخریب‌هایی شد و گفته می‌شود که به‌عنوان سربازخانه‌ای برای ناپلئون نیز مورداستفاده قرارگرفته اما در دوره پایانی قرن نوزدهم مجدداً ترمیم و مرمت شد.

یکی از عظیم‌ترین تالارهای الحمرا برج بزرگ یا تالار سفرا نام دارد که در آن رویدادی جالب نیز به وقوع پیوسته: شاه فردیناند و ملکه ایزابل در همین مکان کمک‌های خود را به کریستف کلمب هدیه کردند تا وی به آغاز سفرهای اکتشافی خود بپردازد.

آمفی‌تئاتر کولوسئوم در رم، ایتالیا واقع در قاره اروپا

این جاذبه شهر رم حدود ۱۰ سال برای ساختنش زمان نیاز بود و تقریباً ۶۰۰ سال هم از این بنا استفاده می‌شده در میانه شهر رم این آمفی‌تئاتر بیضی‌شکل قرار دارد.

اگر بخواهیم یکی از دیدنی‌های تورهای قاره اروپا را به شما معرفی کنیم قطعاً این آمفی‌تئاتر نیز جزء آن محسوب می‌شود و باید خاطرنشان کرد که در زمان پادشاهی روم باستان، کولوسئوم عظیم‌ترین تماشاخانه بوده است که رومیان برای تفریح و لذت بردن از نمایش‌هایی که اکران می‌شده به کولوسئوم می‌رفتند. بلندای این بنای مشهور به حدود ۴۸ متر میرسد و در شمار عجایت ۷ گانه هم محسوب می‌شود. از تفریحات هرروز اشراف‌زادگان و امپراتورهای رومی می‌توان به جنگ‌های فجیع و سراسر خشونت گلادیاتورها اشاره کرد که در این تماشاخانه رخ میداده همچنین جنایات دیگری چون هلاک کردن مسیحیان و برده‌ها نیز در کولوسئوم رقم میخورده. همانگونه که توقع میرود این بنا سوژه جذاب و محبوبی برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ محسوب میشود و طبیعی ست که هرساله پذیرای تعداد زیادی از آن‌ها باشد.

کلیسای دومو در ایتالیا واقع در قاره اروپا

در منطقه توسکانی سازه باشکوهی قرار دارد که از عظیم ترین کلیساهای ایتالیا محسوب میشود این کلیسا در منطقه پیزا دل دومو قرارگرفته و دو سازه دیگر نیز در دل خود دارد ازجمله برج بلند کلیسای گیوتو و همچنین تعمیدگاه. که هر سه این سازه‌های باشکوه که در میانه قسمت تاریخی فلورانس قرار دارند به ثبت یونسکو رسیده‌اند و جزء اماکن میراث جهانی آن محسوب میشوند.

اگر از تاریخچه این کلیسای واقع در اروپا بیشتر بخواهیم بدانیم دستور ساختش را ناپلئون صادر کرد که در سال ۱۸۰۵ به پایان رسید و ازآنجایی‌که ناپلئون خود را پادشاه ایتالیا میدانسا در همین مکان تاج‌گذاری کرد و به همین علت مجسمه‌ای عظیم از ناپلئون در روبروی این کلیسا ساخته شد.

از ویژگی‌های ظاهری کلیسای دومو میتوان به درازای درونی آن‌که در مقام سوم دنیا قرار دارد اشاره کرد که ۴۵ متر است پهنای این سازه ۹۲ متر، ارتفاع بنای کلیسا ۱۵۷ متر است. مرتفع‌ترین نقطه کلیسا نیز متعلق به مجسمه سمبلیک از مریم است با نام مدونینا که ارتفاع آن به ۵ متر میرسد. جنس مصالح بکار برده در نمای کلیسا از مرمر و در ساختمان کلیسا از آجر است.

در سمرقند مسجدی به نام بی بی خانم وجود دارد که ممکن است در ساختن ساختمان کلیسای دومو اندکی مطابق مسجد مذکور الگوبردانجام شده باشد.

همانطورکه هر سازه ای نیاز به ترمیم دارد این کلیسا نیز در میان سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مرمت شد و هنوز هم در قسمت‌های دیگر آن ترمیم در حال انجام شدن است.

گردشگران قاره اروپا و طرفداران آن هرروز میتوانند به دیدن این بنای تاریخی بروند.

برج معروف ایفل در قاره اروپا

در شهرپاریس و کنار رودخانه سن در میدان شان دو مارس سازه ای فلزی قرار دارد که بسیار معروف است. در واقع این بنای عظیم الجثه فلزی نمادی برای کشور فرانسه محسوب میشود. برج ایفل یکی از مشهور ترین و پربازدیدترین مکان های دیدنی دنیاست که در قاره اروپا واقع شده است. علت نام گذاری این بنا به ایفل ریشه در نام سازنده آن یعنی گوستاو ایفل دارد.

شروع ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ و اتمام آن در سال ۱۸۸۹ بود. بلندای سازه مشهور و پرطرفدار فرانسوی به ۳۲۴ متر میرسد. و از اصلی ترین گزینه های دیدنی در تور فرانسه و اروپا محسوب میشود. تا قبل از بهره برداری یکی از برج های نیویورک بنام کرایسلر یعنی بمدت ۴۱ سال لقب بلندترین برج دنیا متعلق به برج ایفل بود. در ابتدا ساختن این سازه مرتفع به هدف سالگرد صد سالگی انقلاب کشور فرانسه و همچنین نمایشگاه جهانی بود اما جالب است بدانید که نتوانست نظر مثبت همگان را به خود جلب کند.

گراندپلیس، بروکسل، بلژیک در قاره اروپا

گراندپلیس مرکز اصلی تجاریو میدان مرکزی است که از با اهمیت ترین جاذبه های گردشگری شهر بشمار میرود. میدان گراندپلیس در مجاورت تندیس پسر بچه و اتومیوم قرار دارد. این میدان دلایل خاص برای شهرت جهانی خود دارد از جمله فرشی بافته شده از گل های بگونیا که در میانه ماه آگوست باعث جذب گردشگران زیادی به این شهر می شود. سازمان یونسکو این مکان زیبا و دیدنی را نیز تحت عنوان میراث جهانی در سال ۱۹۹۸ ثبت کرد.

نور ماندی در کشور فرانسه واقع در قاره اروپا

در شمال غرب کشور فرانسه منطقه ای وجود دارد که مرتبط با قرون وسطاست و به آن نورماندی میگویند. در سال ۹۱۱ این ناحیه با اختیار شارل ابله که پادشاهی فرانک های غربی را بعهده داشت به شکل دوک نشین واگذار شد به گروهی از وایکینگ های نروژی که به آنها نورمان میگفتند. علت این بخشش آن بود که شاه میخواست از حمله های دائمی نورمان ها به فرانسه ممانعت کند.

به گردشگرانی که به قاره اروپا سفر میکنند توصیه میشود مشاهده منظره فوق العاده غروب آفتاب را در روستای ژیورنی از دست ندهند.