مقاصد گردشگری آسیا

بهترین مقاصد گردشگری قاره آسیا در سال ۲۰۱۶

بیست سال پیش موسسه (world travel Award) احداث شد و فعالیتش را آغاز کرد هدف این موسسه شناساندن قسمت‌های گوناگون صنعت جهانگردی ازجمله جاذبه‌های گردشگری قاره آسیا به مردم بود و هم‌اکنون جایزه (WTA) نشان‌دهنده مرغوبیت سازمان یا فرد یا کالایی است که آن را دریافت کرده است. همه‌ساله این موسسه جوایزی را برای اهدا به بخش‌هایی از گردشگری که دارای بهترین عملکرد بودند در نظر می‌گیرد ازجمله بخش‌های بهترین شهرهای ساحلی، بهترین ایر لاین های هواپیمایی و بهترین هتل‌ها که البته در تخصیص این جوایز قاره‌ها را جداسازی می‌کنند. پیش‌تر از این پرطرفدارترین وبرترین مقاصد گردشگری در اروپا را بیان کردیم و هم‌اکنون تصمیم داریم این توضیحات را دربارهٔ قارهٔ آسیا بدهیم.

در سال ۲۰۱۶ سازمان (WTA) برای تعیین پرطرفدارترین مقصد گردشگری رأی‌گیری برگزار کرد که درنتیجهٔ این رأی‌گیری منطقه اینترامورس در کشور فیلیپین برنده اعلام شد.

 

بهترین مقاصد گردشگری آسیا

۱) معبدهای انگکور، کامبوج (angkor wat) واقع در قاره آسیا

نخستین گزینه از برترین مقاصد گردشگری قاره آسیا معبدهای انگکور است. شهرت و محبوبیت معابد انگکور نه فقط مختص خود کشور کامبوج بلکه در سراسر جهان به‌عنوان معابد باعظمت شناخته‌شده است. ساخت پرستشگاه‌های انگکور در قرن ۱۲ در پادشاهی خمر ساخته شد و تحت عنوان پرستشگاه هندو به ایزد ویشنو که یکی از خدایان هندو است هدیه شد.

در قرن ۱۴ میلادی با وارد شدن مذهب بودا به کامبوج سبب شد که پرستشگاه انگکور تبدیل به یک پرستشگاه بودایی شود و تعداد زیادی از مجسمه‌های بودا به این معبد اضافه شد. معماری معابد انگکور به گونه ایست که تقریباً دارای وسعت ۱۶۲ هکتاری است که پیرامون آن را تعداد ۴ برج فراگرفته و دورتادور آن دیوار پیوسته کشیده شده است. از دیگر ویژگی‌های معابد انگکور وجود برج مرکزی به بلندای ۶۵ متر است. در داستان‌های کهن آیین بودائی و هندو کوهی به نام کوه مرو تعریف خاصی دارد که به مفهوم مکانی است بر بالای هیمالیا و برای خدایان خانه به‌حساب می‌آید از طرفی دیوارهای چیده شده در اطراف پرستشگاه انگکور سمبلی از خانهٔ خدایان یا همان (mount meru) است. پرستشگاه انگکور دارای برترین معماری به سبک خمر است. به لحاظ اشاره به اهمیت معابد مذکور می‌توان به نماد کامبوج اشاره کرد که همان نقش معابد انگکور است و از طرفی دیگر نقش این معابد روی پرچم کشور کامبوج نیز خودنمایی می‌کند. اگر معنای لغوی معابد انگکور را بخواهیم بدانیم ” شهر معابد ”است. و همان‌گونه که اشاره شد در لیست برترین و بهترین جاذبه و مقاصد گردشگری قارهٔ آسیا قرار گرفت.

۲) معبد بوروبودور در کشور اندونزی (Borobudur temple) واقع در قاره آسیا

اگر بخواهیم سازه مذهبی عظیم و خارق‌العاده‌ای را نام ببریم که در فهرست برترین جاذبه‌های گردشگری باشد و در نوع خود برترین؛ باید به معبد بوروبودور اشاره کرد. مکان جغرافیایی معبد بوروبودور در شهر جاوا قرار دارد که در فهرست برترین مقصدهای گردشگری سال ۲۰۱۶ است. علت محبوبیت معبد بوروبودور در بین گردشگران شامل معماری ویژه این بنا، شکوه و عظمت معبد و ریزه‌کاری‌های ساختاری آن است. آنچه در زیبایی چشم‌انداز معبد مؤثر بوده وجود کوه‌های آتش‌فشانی است که دیده می‌شود. اگر بخواهیم بخش‌های تشکیل‌دهنده پرستشگاه مذکور را شرح دهیم شامل ۳ قسمت است: پایه هرمی معبد دارای تعداد ۵ تراس است که هم‌مرکزند.۳ صفحه در قسمت بدنه وجود دارد که به شکل دایره‌ای هستند. و گنبد بزرگ و باشکوهی بر فراز معبد قرارگرفته است. تزیین نرده‌ها و دیوارهای معبد به‌وسیله نقوش برجسته انجام‌شده است. در این معبد شاهد ۷۲ گنبد هستیم که پیرامون صفحات دایره‌ای را گرفته‌اند و یک مجسمه بودا در بالای هر گنبد وجود دارد. پرستشگاه بوروبودور تمام ویژگی‌های لازم برای ثبت در میراث جهانی یونسکو را دارا هست و وسعت آن به ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع می‌رسد

۳) دیوار چین (Great wall of china) واقع در قاره آسیا

یکی از مشهورترین جاذبه‌های موجود در لیست گردشگری سال ۲۰۱۶ تعلق دارد به دیوار چین. امتداد این دیوار به ۷ هزار کیلومتر می‌رسد. دیوار چین به‌قدری طویل است که از ۹ منطقه وسیع و مستقل و ۹ شهر و استان می‌گذرد. زمان ساخت دیوار چین به قرن ۲ قبل از میلاد می‌رسد اما این دیوار بازسازی‌شده و این اتفاق در دوره پادشاهی مینگ رخ‌داده. به علت عظمت این بنای طویل و مهم بارها بازسازی و ترمیم شد که طبیعتاً در دوره‌ها و امپراتوری‌ها و پادشاهی‌های مختلفی بوده اما ساختن این بنای عظیم بیشتر از ۲ هزار سال به درازا کشیده است. آنچه دیوار چین را خاص و جالب جلوه می‌دهد نه‌تنها طویل بودن آن بلکه افت‌وخیزهایی است که در مسیر آن وجود دارد و به‌نوعی کوهنوردی می‌ماند.

۴) خلیجی به نام هالونگ در کشور ویتنام (ha long bay) واقع در قاره آسیا

صحنه‌ای سحرآمیز و اعجاب‌آور در کشور ویتنام که خلیج هالونگ باوجود جنگل‌های سبز و انبوه، آب صاف و زلال، صخره‌های بسیار بلند ستون مانند و جزیره‌هایی در سایز کوچک به وجود آورده است.

معنای لغوی هالونگ یعنی اژدهایی که بر روی دریا فرود آمده که به‌راستی برازنده چنین طبیعت سحرآمیزی است. دلیل آنکه خلیج هالونگیکی از ۷ عجایب طبیعی دنیاست دارا بودن طبیعت خارق‌العاده و چشم‌نواز است.

خلیج هالونگ در فهرست بهترین‌ها قرار دارد بهترین‌های جاذبه‌های جهانگردی در قاره آسیا که مربوط به سال ۲۰۱۶ است.

خلیج هالونگ در لیست یونسکو به ثبت رسیده و پژوهشگران با تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که در هزاران سال پیش زیستگاه انسان‌های نخست نیز بوده.

۵) منطقهٔ اینترامورس در کشور فیلیپین (intramuros) واقع در قاره آسیا

پرطرفدارترین د بهترین جاذبه جهانگردی در قاره آسیا متعلق به مکانی است که لقب شهر دیواری دارد اینترامورس هم دارای قدمت است و هم جنبه تاریخی دارد.

در دوره استعمار اسپانیا عنوان اینترامورس شهر مانیلا بود و پایگاه فرماندهی پادشاهی اسپانیا بود. علت ساختن دیوارهای دفاعی در اطراف اینترامورس صرفاً به‌منظور دفاع در برابر خطر حمله بود و زمان ساخت دیوارهای دفاعی به دوره پایانی قرن ۱۶ برمی‌گردد.

از حیث مساحت و لوکیشن جغرافیایی وسعت اینترامورس ۶۷۰ مترمربع بود و در ناحیه جنوبی رودخانه پاسیج و در راستای ساحل‌های خلیج مانیل می‌باشد. در دهانه رودخانه قسمت حفاظت کننده شهر دیواری وجود دارد به نام قلعه سانتیاگو.

در طی یک عملیات مرمت و ترمیم که در قرن ۲۰ میلادی صورت گرفت قلعه و دیوارهای اینترامورس به‌گونه‌ای پنهان شد که در دید خلیج مانیلا نباشد.

۶) تاج‌محل در کشور هند (taj mahal) واقع در قاره آسیا

در کشور هند مکانی وجود دارد باوجود تطبیق با معماری ایرانی در دوره اسلامی بسیار موردتوجه و معروف است. تاج‌محل دربردارندهٔ داستان عشقی است که امپراتور هند به همسر دوست‌داشتنی خود داشت، امپراتور هند بعد از درگذشت همسرش برای جاودان ماندن یاد و خاطره او این مقبره و مسجد را بنا نهاد.

ساخت مسجد تاج‌محل ۱۱ سال به طول انجامید درحالی‌که شاه جهان امر ساخت آن را در قرن ۱۷ صادر کرد شروع ساخت‌وسازان در سال ۱۶۳۲ بود.

ارزش مالی برآورد شده این بنا هم‌اکنون حدود ۸۲۷ میلیون دلار است و این در حالی است که هزینهٔ ساختن چنین بنای عظیمی ۳۲ میلیون روپیه برای هندیان تمام شد.

بنای تاج‌محل طرفداران بسیاری دارد و هرسال حدود ۳ میلیون نفر از نقاط مختلف دنیا به دیدن این محل می‌روند.

علاوه بر حضور نام تاج‌محل در لیست میراث جهانی یونسکو این بندرها لیست جدید عجایب هفتگانه نیز وجود دارد.

۷) لشگر سفالین در کشور چین (terracotta warriors) واقع در قاره آسیا

لشگر سفالین که در کشور چین است به‌وسیله حفر کردن باستان شناسان در قرن ۲۰ کشف شد.

لشگر سفالین شامل اسب‌ها و سربازان سفالی است که نماد اولین ارتش پادشاهی چین یعنی همان امپراطوری چینشی هوانگ بود که مربوط به یک آراب و رسوم دینی است که با فرد متوفی مجموعه‌ای از اشیا را به خاک می‌سپارند و دفن می‌کنند.

اولین امپراطور چین که به خاک سپرده شد در سال ۲۰۹ قبل از میلاد بود که همراهش لشگر سفالین دفن شدند و این به علت حمایت حفاظت از امپراطور بعد از مرگش بود. مجموعه لشگر سفالین تشکیل‌شده از ۸ هزار سرباز پیاده‌نظام، ۱۳۰ ارابه، ۵۲۰ اسب و ۱۵۰ اسب سواره‌نظام که دارای اندازه‌های مختلف و از جنس سفال بودند.

کشف لشگر سفالین به‌صورت اتفاقی و به‌وسیله تعدادی از کشاورزان در اطراف مقبره سلطنتی و در ۱۹۷۴ میلادی رخ داد. کشاورزان بومی به نیت دستیابی به چاه آب در حال حفر زمین بودند که وسایل عتیقه و سفالی را دیدند سپس باستان شناسان به‌منظور بررسی بیشتر درباره این وسایل به مکانی به نام ژیان رفتند و پس از تحقیق و حفر و مکاشفه بیشتر به مجموعه ارزشمند و خارق‌العاده سربازان سفالی برخورد کردند.

در فاصله ۱ و نیم کیلومتری از ناحیه شرق مقبره پادشاه چین کهشی هوانگ بود قرارگرفته‌اند.

۸) شهر ممنوعه در چین (the forbidden city) واقع در قاره آسیا

در قلب شهر پکن شهری به نام شهر ممنوعه وجود دارد که آن را به نام‌های گاگونگ و کاخ‌موزه هم می‌شناسند.

شهر ممنوعه برای ۵۰۰ سال به‌عنوان کاخ پادشاهی و مقر حکومت برای ۲۴ امپراتور متفاوت بود که در دو سلسله چینگ و مینگ بود.

علت نام‌گذاری قصر بنفش برای قصر امپراطور این بود که ستاره شناسان باستانی چینی معتقد بودند که ستارهٔ قطبی یا همان ستاره بنفش جایی در میان بهشت قرار دارد.

وجه‌تسمیه این شهر بنام شهر ممنوعه به علت ممنوع بودن ورود افراد عادی و متفرقه به قصر بنفش بود که الزاماً هرکسی برای ورود به آن می‌بایست مجوزی از طرف شخص امپراطور داشته باشد تا بتواند به شهر ممنوعه یا همان اسم امروزی کاخ‌موزه وارد شود. شهر ممنوعه عظیم‌ترین کاخ در جهان است زیرا دارای ۸ هزار و ۷۰۰ اتاق می‌باشد و همچنین مساحتی به وسعت ۷۴ هکتار.

اضلاع مختلف شهر ممنوعه هرکدام دارای یک ورودی است این شهر دارای یک خندق ۵۲ متری است و دیوارهایی به ارتفاع ۱۰ متر که پیرامون شهر ممنوعه را احاطه کرده‌اند.

نام شهر ممنوعه در لیست برترین جاذبه‌های جهانگردی قارهٔ آسیا در سال ۲۰۱۶ قرارردارد و قابل‌انتظار است که هرسال حدود ۱۴ میلیون نفر از اقصی نقاط دنیا به دیدن این شهر ممنوعه می‌روند.

۹) کاخ امپراطوری توکیو در کشور ژاپن (tokyo imperial palace) واقع در قاره آسیا

مجموعه‌ای عظیم و مشابه به پارک در توکیو وجود دارد که مقر قبلی امپراطور ژاپن بوده است. خاندان‌های امپراطوری ژاپن قرن‌هاست میهمان قصر امپراطوری توکیو هستند.

کاخ امپراطوری توکیو شامل بخش‌های مختلفی ست ازجمله قصر اصلی، اقامتگاه خصوصی خانواده امپراطور، دفترهای اجرایی واداری و چندین موزه.

مساحت کاخ امپراطوری توکیو به ۳٫۴۱ کیلومترمربع است و ساختمان آن در مکان قلعه‌ای قدیمی به نام ادو بناشده است.

در بخش شرقی این مجموعه باغی وجود دارد که مشاهده و حضور در آن برای هموم مردم بلامانع است.

ژاپنی‌ها بعضاً درباره کاخ امپراطوری توکیو مدعی هستند که از تمام ساختمان‌ها و ملک‌های کالیفرنیا ارزشمندتر است!

۱۰) قله‌ای بنام ویکتوریا در هنگ‌کنگ (victoria peak) واقع در قاره آسیا

در غرب هنگ‌کنگ کوهستانی وجود دارد به نام ویکتوریا که به آن کوه آستین هم میگویند.

قله ویکتوریا با ارتفاع ۵۵۲ متر از مرتفع‌ترین قله‌های هنگ‌کنگ بشمار می‌آید. این قله در میان شهر قرارگرفته و دقیقاً به همین علت پرطرفدار و شلوغ است.

دلیل جالبی برای تبدیل‌شدن قله ویکتوریا به یکی از برترین مقاصد گردشگری قاره آسیا در سال ۲۰۱۶ وجود دارد؛ بر فراز این قله تلسکوپی قرار داده‌شده است و چشم‌انداز کاملی به بندرگاه ویکتوریا؛ جزیره لاما و مرکز شهر در اختیار است. در هرسال حدود ۷ میلیون نفر برای تماشای برج و قله ویکتوریا و مجموعه قله نزدیک آن راهی هنگ کنگ می‌شوند.